Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na poligonie. Przygotowania do ćwiczenia Anakonda-16

  • Napisane przez  Inf. MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

Szef MON spotkał się na drawskim poligonie z dowódcą sił lądowych USA w Europie gen. broni Benem Hodgesem, dowódcą operacyjnym RSZ gen. broni Markiem Tomaszyckim i dowódcą generalnym RSZ gen. broni Mirosławem Różańskim.

Rozmowy poświęcone były przygotowaniom do ćwiczenia Anakonda-16, które organizowane jest przez Dowództwo Operacyjne RSZ we współpracy z Dowództwem Wojsk Lądowych USA w Europie (USAREUR).

Minister Macierewicz przypomniał, że w czerwcu na ćwiczenie do Polski przyjedzie prawie 30 tys. żołnierzy z państw NATO i krajów partnerskich. – Mówimy o przerzucie sił z wielu punktów w Europie i Stanach Zjednoczonych, o desancie największych sił, jakie dokonywały takiego manewru w niepodległej Polsce. Mówimy o wielkim przedsięwzięciu militarnym pokazującym, że Polska i kraje flanki wschodniej mogą się czuć bezpieczne dzięki uczestnictwu i członkostwu w największym i najsilniejszym sojuszu obronnym świata - powiedział minister.

– Przygotowania odbywają się z jednej strony w przeddzień szczytu NATO, a z drugiej po decyzji rządu Stanów Zjednoczonych o wzmocnieniu flanki wschodniej przez ciężką brygadę Stanów Zjednoczonych, co jest jedną z najistotniejszych decyzji mających na celu odstraszenie i powstrzymanie ewentualnych zagrożeń wobec Polski. Taki jest też cel tych manewrów - powstrzymanie ewentualnego przeciwnika, pokazanie możliwości, jakimi dysponują sojusznicy – podkreślił minister Macierewicz.

Minister podziękował generałowi Benowi Hodgesowi za zaangażowanie sił USA w ćwiczenie Anakonda-16.

Ćwiczenie Anakonda-16 będzie najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym w 2016 roku. 

Jest to ćwiczenie ukierunkowane  na rozwój zdolności do dowodzenia połączoną operacją obronną we współpracy z koalicją międzynarodową oraz układem pozamilitarnym. Będzie to także sprawdzenie skuteczności przyjętych rozwiązań w zakresie realizacji zadań państwa gospodarza. Anakonda-16 będzie szóstą edycją ćwiczenia, trzecią w wymiarze międzynarodowym, z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych państw sojuszniczych.W czterech komponentach: lądowym, powietrznym, morskim i wojsk specjalnych, ćwiczyć będzie ok. 26 000 żołnierzy, w tym ok. 12 000 żołnierzy polskich.W wymiarze międzynarodowym w ćwiczeniu Anakonda-16 udział wezmą żołnierze z osiemnastu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i sześciu państw w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju oraz dwóch elementów sojuszniczych struktur dowodzenia. Ćwiczenie odbędzie się w dniach 7–17 czerwca br. i będzie najważniejszym i największym przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Zbrojnych RP w 2016 roku.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto