Tajemnice jeziora Drawsko, łódź podwodna – temat się rozkręca

  • Napisał 

23 stycznia w Czaplinku odbędzie się konferencja „Jezioro Drawsko - Jezioro Tajemnic”. Jej szczegóły widoczne są na plakacie w naszym kalendarzu wydarzeń – przejdź.

Czy rzeczywiście w Jeziorze Drawsko jest zatopiony U-bot ? A może jezioro kryje inne tajemnice. Warto się dowiedzieć uczestnicząc w spotkaniu.

Wczoraj (20.01.2016 r.) pasjonaci historii i eksploracji z Czaplinka byli gośćmi Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego. 

Podczas spotkania omawiano zagadnienia związane z historią i eksploracją jeziora Drawsko. Pojawiły się nowe tropy i opowieści, mogące pomóc w odnalezieniu zatopionych artefaktów, w tym okrętów podwodnych z czasów II Wojny Światowej. Żywej dyskusji towarzyszyła prezentacja pierwszych znalezisk i dokumentów a także ciekawostek związanych z najbliższymi okolicami Jeziora.

Jedną z najbardziej zaskakujących informacji była wzmianka o powieści historycznej „Łaskawe” autorstwa Jonathan Littella, w której pojawiają się miejscowości powiatu drawskiego, zaś główny bohater wypoczywał nad jeziorem Drawsko, uchodzącym w czasie wojny ze rejon bezpieczny. Interesujące, że miał on dojechać na miejsce tzw. „Berlinką”, nigdy nie ukończoną autostradą, po której liczne pozostałości do dziś znajdują się na terenie powiatu drawskiego. Ta ponad 1000-stronicowa powieść wydana we Francji w 2006 roku zdobyła Nagrodę Goncourtów oraz wyróżnienie Akademii Francuskiej i osiągnęła status światowego bestsellera.

Inna ciekawostka, to informacja o szczątkach wieży do ćwiczeń skoków spadochronowych, które mają znajdować się w okolicach Żerdna. Jeden z rozmówców wskazał także na powojenne artefakty znajdujące się na półwyspie przy m. Uraz, które czekają jeszcze na zbadanie. Rozmówcy omówili również kwestię zamieszkiwania jeziora przez endemity, w tym tzw. „kraba reliktowego”. Jednym z tematów była zagadkowa budowy dna jeziora, które powstało w miejscu skrzyżowania rynien polodowcowych. Wynika z tego pewna trudność w dokładnym zmierzeniu głębokości Drawska, zaś ta oficjalnie podawana niekoniecznie musi być ostateczną.

W spotkaniu uczestniczył m.in. dr Łukasz Gładysiak ze Studia Historycznego „Huzar” z Koszalina, Mariusz Kapczuk, znalazca guzika z umundurowania Kriegsmarine w Czaplinku, Zbigniew Januszaniec, który zaprezentował interesujące materiały o dużej wadze historycznej.

Temat jest nośny. Jeszcze przed konferencją informacje pojawiły się w mediach. 

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej