Dożynki Gminne w Czaplinku

  • Napisane przez  Ewa Tamulewicz, Czaplinecki Ośrodek Kultury
Burmistrz Czaplinka dzieli się chlebem z mieszkańcami. Fot. Ewa Tamulewicz Burmistrz Czaplinka dzieli się chlebem z mieszkańcami. Fot. Ewa Tamulewicz

Tegoroczne Święto Plonów Gminy Czaplinek odbyło się 7 września w Sołectwie Byszkowo. Orgaznizatorem wydarzenia byli: Gmina Czaplinek, Czaplinecki Ośrodek Kultury oraz Sołtys i Rada Sołecka w Byszkowie. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godz. 14 Polową Dziękczynną Mszą Świętą przy pałacu, podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe oraz chleb dożynkowy. Dalsza część uroczystości przeniosła się kolorowym korowodem na teren boiska wiejskiego.

Wszystkich uczestników Dożynek powitała Janina Gąszcz Dyrektor Czaplineckiego Ośrodka Kultury, a uroczystego otwarcia dokonali Starościna Dożynek Małgorzata Rutkowska i Starosta Dożynek Krzysztof Głowa, przekazując „Chleb Dożynkowy” Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Czaplinku Bogdanowi Kalinie oraz Burmistrzowi Czaplinka Adamowi Kośmiderowi. Burmistrz Czaplinka podziękował wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę, podziękował także wszystkim jednostkom i organizacjom, które wspomagają polskie rolnictwo.

Jak co roku rozstrzygnięte zostały konkursy na  najładniejszy Wieniec Dożynkowy i najładniejsze Stoisko Promocyjne Sołectwa Gminy Czaplinek. W skład komisji weszli przedstawiciele sołectw uczestniczących w tych konkursach. W konkursie na Wieniec Dożynkowy I miejsce i nagrodę finansową w kwocie 500 zł otrzymało Sołectwo Rzepowo, II miejsce i nagrodę finansową w kwocie 300 zł otrzymało Sołectwo Siemczyno, III miejsce i nagrodę finansową w kwocie 200 zł otrzymało Sołectwo Łąka. Najpiękniejsze Stoisko Promocyjne przygotowało Sołectwo Broczyno, które zajęło I miejsce, otrzymując również nagrodę finansową w kwocie 500 zł, II miejsce zajęło Sołectwo Siemczyno, otrzymując 300 zł, a III miejsce i 200 zł otrzymało Sołectwo Byszkowo.

Podczas Dożynek został również rozstrzygnięty konkurs „Najaktywniejsze Sołectwo Gminy Czaplinek 2012” i wręczono nagrody finansowe: I miejsce i kwotę 2000 zł zdobyło Sołectwo Siemczyno, II miejsce i kwotę 1200 zł otrzymało Sołectwo Sikory, III miejsce i kwotę 500 zł zdobyło Sołectwo Broczyno oraz Wyróżnienie i kwotę 300 zł otrzymało Sołectwo Stare Drawsko. 

Ciekawym elementem Dożynek był też akcent edukacyjny – wspólne czytanie wierszy w ramach Drugiej Edycji Akcji „Narodowe czytanie” zainicjowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.  W Byszkowie akcję tę przeprowadziła Eugenia Szastko Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czaplinku. Przy stoisku Biblioteki każdy mógł przeczytać  różne teksty, otrzymując dedykowaną książkę z pamiątkową pieczęcią „Narodowe czytanie 2013”. Akcję czytania rozpoczął Pan Adam Kośmider wierszem Aleksandra Fredry pt. „Paweł i Gaweł”. Uczestnicy Dożynek świetnie się również bawili przy stoisku Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie Wydział Spraw Terenowych w Złocieńcu, gdzie można było grać w różne gry edukacyjne, czy rysować otrzymując nagrody i pamiątkowe gadżety. Dla wszystkich chętnych Zespół „Green Fabric” przeprowadził warsztaty bębniarskie w ramach projektu: „Plenerowe warsztaty etniczno-bębniarskie” finansowane z Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Drawy” w ramach konkursu grantowego „Działaj lokalnie”.

Czaplinecki Ośrodek Kultury przygotował konkurencje sprawnościowe dla sołtysów o nagrodę Burmistrza Czaplinka. Sołtysi podzielili się na dwie drużyny, rywalizując ze sobą wbijaniem gwoździ, rzucaniem poduchą gospodyni, przenoszeniem śpiącej gospodyni, czy bawiąc się w Kopciuszka oddzielając i licząc płody rolne. Przeprowadzono również konkursy sprawnościowe dla dzieci. Dzieci, młodzież i dorośli mogli również skorzystać z atrakcji „Wesołego Miasteczka”.

Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała bardzo dobrej zabawie i rodzinnym spotkaniom, do tańca i wspólnego śpiewania zapraszały zespoły ludowe i śpiewacze: „Jarzębinki” z Broczyna, „Czeremcha” i „Chabry” z Wałcza, „Swojacy” z Mirosławca oraz „Marianki” z Czaplinka. Późnym wieczorem, publiczność „rozgrzana do czerwoności” tańczyła i śpiewała razem z zespołem murzyńskim „Hakuna Matata”. Zabawa taneczna pod gwiazdami przy zespole muzycznym „Nieobecni” zakończyła nasze Gminne Święto Plonów.

 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto