Prezydent RP Andrzej Duda w czwartek na poligonie drawskim

  • Napisał 
Fot. prezydent.pl Fot. prezydent.pl

Wizyta Prezydenta RP na ćwiczeniach Common Challenge-15 - taka informację otryzmało DSI z Kancelarii Prezydenta RP kilka godzin temu.

Jak informuje w serwisie Agnieszka Kołacz-Sarnowska z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP 19 listopada 2015 roku o godz. 10.00 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w VIP DAY ćwiczenia Common Challenge-15 na poligonie w Drawsku Pomorskim (Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych). Podczas wizyty planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.

Common Challenge-15 to międzynarodowe ćwiczenie certyfikujące Grupę Bojową Unii Europejskiej utworzoną przez państwa Grupy Wyszehradzkiej.

W ćwiczeniu, które ma na celu ocenę stopnia gotowości bojowej dowództwa Grupy Bojowej Unii Europejskiej do realizacji zadań w ramach operacji reagowania kryzysowego weźmie udział blisko 2 tys. żołnierzy, w tym ponad 500 sojuszników z państw NATO. Żołnierze będą wykorzystywać ponad 120 jednostek sprzętu. Jest to pierwsze takie ćwiczenie przygotowane i przeprowadzone przez Dowództwo 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. W odróżnieniu od innych ćwiczeń podczas obecnego szczególne znaczenie nadane zostanie przedsięwzięciom związanym z planowaniem operacji wsparcia pokoju, wsparciem działań humanitarnych i stabilizacyjnych. 

Tłem ćwiczenia jest hipotetyczny scenariusz rozwoju międzynarodowej sytuacji kryzysowej, umiejscowiony w sztucznie wygenerowanym środowisku geopolitycznym. Scenariusz zakłada, że pomiędzy dwoma blokami państw doszło do konfliktu o złoża surowców naturalnych. Zabiegi dyplomatyczne nie przyniosły rezultatu. Doszło do działań zbrojnych. Po wprowadzeniu sankcji przez UE na agresora i wezwaniach do wstrzymania działań wojennych siły zbrojne agresora wycofują się z terytorium sąsiedniego państwa. Zapada decyzja - rezolucja UE w sprawie wysłania GB UE w rejon konfliktu.

 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto