Ćwiczenia w drawskim gimnazjum - media wyolbrzymiły zdarzenie

Ćwiczenia, Fot. Marcin Łukasz Ćwiczenia, Fot. Marcin Łukasz

W dniu dzisiejszym w Drawsku Pomorskim przeprowadzony został finał ćwiczeń „Zamach 2015”. Celem ćwiczeń było sprawdzenie gotowości służb do działania w przypadku zamachu grupy przestępczej na obiekt szkolny.

W akcji wzięła udział rekordowa liczba funkcjonariuszy i pracowników różnych służb, na miejscu działało ponad 200 osób. I kilkadziesiąt pojazdów wojskowych policyjnych, strażackich i ratunkowych. W trakcie symulowanej akcji drawskie gimnazjum opanowała grupa przestępców, która wzięła zakładników, powstał również pożar w części szkoły. Działania przestępców skierowane były przeciwko uczniom. Wiele osób zostało rannych.

Na miejscu zjawili się strażacy, którzy po zorientowaniu się, że mają do czynienia nie z pożarem, a z zamachem wycofali się i przekazali teren policji. Na miejsce akcji skierowana została specjalna grupa bojowa wspierana przez żandarmerię wojskową. Celem działań grupy bojowej było dotarcie do przestępców i zakończenie ich zamachu. Plan ten został wykonany, a przestępcy znaleźli się w rękach policji.

Do dalszych działań mogli przystąpić strażacy i ratownicy medyczni. Drawskie służby przygotowywały się do ćwiczeń od kilku tygodni, plan został przygotowany w najdrobniejszych szczegółach. Strażacy i ratownicy na gorąco komentowali, że trakcie ćwiczeń współpraca służb przebiegała bez zarzutu, pojawiło się kilka wniosków, które będą przedmiotem dalszej dyskusji.

Niestety po zakończeniu akcji w mediach pojawiła się informacja o poszkodowanych podczas ćwiczeń gimnazjalistach, którzy przewiezieni zostali do drawskiego szpitala. Fakt taki miał miejsce, jednak z naszych obserwacji i naszego rozpoznania wynika, że ogólnopolskie media wyolbrzymiły zaistniały problem.

Faktycznie w czasie akcji dwoje uczniów poczuło się gorzej, a jak wynika z naszych rozmów z uczniami kolejne osoby odczuwały osłabienie pod presją tłumu i ewentualnych dolegliwości koleżanek i kolegów. Jak mówią gimnazjaliści, którzy z nami rozmawiali, na większości apeli w szkole, czy innych uroczystości dochodzi do przypadków zasłabnięcia czy omdlenia i nie należy tej sytuacji traktować nadzwyczajnie (Podczas rozpoczęcia roku zasłabło kilka osób w tej szkole).

Prześledziliśmy również wpisy gimnazjalistów na portalu Facebook, osoby prezentowane przez media jako poszkodowane wypowiadają się o akcji raczej żartobliwie. 

 

Dodatkowe informacje

  • Film:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej