Jubileusz grupy teatralnej „Klepsydra” działającej w kaliskim Liceum

  • Napisane przez  Joanna Mączkowska
Joanna Mączkowska prowadząca grupę odbiera podziękowania. Joanna Mączkowska prowadząca grupę odbiera podziękowania.

W ciągu ostatnich pięciu lat wystawili 63 programy artystyczne, w tym aż 23 razy były to spektakle teatralne. Taki dorobek grupy teatralnej „Klepsydra”, działającej od pięciu lat w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kaliszu Pomorskim, zaprezentowano na jubileuszowym spotkaniu, jakie odbyło się 11 września 2015r.

- Nie wyobrażam sobie naszej Szkoły bez „Klepsydry”. Mam wrażenie, że ona istnieje nie od 5 lat, ale od początku Liceum, bo tak bardzo wpisała się w jego życie. Ten teatralny zespół nie tylko uświetnia uroczystości, czy pokazuje w autorskich spektaklach historię naszego miasta, ale także uczy i wychowuje należących do niego licealistów. Jakie to dla nich ważne, widać po wciąż rosnącym naborze do zespołu – stwierdził podczas jubileuszu Maciej Rydzewski, dyrektor kaliskiego Liceum. 

- Zaczynaliśmy skromnie, od zespołu liczącego kilku uczniów. A teraz zapisało się do „Klepsydry” ponad 50 osób. Bo faktycznie praca w naszym teatrze rozwija osobowość i horyzonty, czego najlepszym świadectwem są laury zdobywane przez uczniów w konkursach ogólnopolskich. Ta artystyczna praca służy całej Szkole oraz mieszkańcom Kalisza Pomorskiego, którzy bywają i widzami i uczestnikami naszych spektakli nagradzanych na przeglądach powiatowych i wojewódzkich. Uczniowie  osiągają także  indywidualne sukcesy ogólnopolskie – opowiadała Joanna Mączkowska, założycielka „Klepsydry”, reżyser teatralny, polonistka, nagrodzona w tym roku statuetką „Kaliskiego Sokoła”.

Wśród wielu wystąpień oraz prezentacji, najbardziej wzruszające były wyznania absolwentów kaliskiego Liceum, którzy działali w „Klepsydrze” a teraz studiują w ośrodkach akademickich w całej Polsce. -  Dzięki występom na scenie, nabrałem śmiałości i uwierzyłem w siebie – powiedział Tomasz Dobrowolski (II rok weterynarii Uniwersytetu w Olsztynie). – A ja poznałem interesującą historię mojego miasta oraz nauczyłem się mówić głośno i wyraźnie, do publiczności – dodał Mateusz Rutkowski (II rok prawa Uniwersytetu Szczecińskiego). 

W spotkaniu uczestniczyli - oprócz obecnych i dawnych członków „Klepsydry”, grona pedagogicznego i przyjaciół zespołu – również zaproszeni goście. Wśród nich był Tadeusz Błądek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim (która ufundowała członkom zespołu teatralnego słodki poczęstunek) oraz radna powiatowa Halina Samek.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto