Save Ostrowice - czyli o zbiórce w Internecie

  • Napisał 
  • Galeria
Save Ostrowice - czyli o zbiórce w Internecie

Na amerykańskim portalu wesharecrowdfunding.com (finansowania społecznościowego) pojawił się projekt wsparcia gminy Ostrowice związany z obecnym zadłużeniem gminy i jej prawdopodobną likwidacją. Ostrowice mają ponad 33,5 miliona złotych długu.

Wójt Wacław Micewski - autor projektu chce zebrać 10% obecnego zadłużenia czyli 3,35mln zł. Próg 10% spowoduje zawieszenie procesu likwidacyjnego i kupi Gminie czas na konsolidację długu.

Zbiórka dla Ostrowic potrwa trzy miesiące.

Zbiórki w Internecie na tego typu platformach są obecnie bardzo modne. Platform crowdfoundingowych jest bardzo wiele również w Polsce. Warto wspomnieć, ze jedną z takich platform prowadzi mieszkaniec Drawska Pomorskiego i jest to wspieram.to z której korzystano podczas projektu Wystrzałowej Przyjaźni. Jednak w tym przypadku jest to chyba pierwszy w historii polskiego samorządu przypadek szukania finansowego wsparcia w Internecie.

Oto co możemy przeczytać na wesharecrowdfunding.com

Uchrońmy Gminę Ostrowice przed Likwidacją. Preserve Municipality of Ostrowice from termination

Gmina Ostrowice to pięknie położony zakątek na obrzeżu Drawskiego Parku Krajobrazowego, będący zarówno idealnym miejscem do życia dla mieszkańców jak i świetnym miejscem wypoczynku dla turystów szukających wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku. Wkrótce jednak ta sytuacja może ulec zmianie, gdyż gminie grozi likwidacja. W praktyce oznacza to rozwiązanie Urzędu Gminy i instytucji z nim powiązanych (jak biblioteki, ośrodek pomocy społecznej, zagrożone likwidacją będą przedszkola i szkoły, pewnie również poczta i punkt kasowy banku) i przeniesienie ich funkcji do sąsiedniego Drawska lub Złocieńca. Gdy to nastąpi, zatrudnieni w tych instytucjach stracą pracę, dzieci będą musiały dojeżdżać do szkół w gminach sąsiednich, a seniorzy - na co dzień wiodący stacjonarny tryb życia bez samochodów - zmuszeni będą do podróżowania w celu opłacenia rachunków czy choćby wysłania listu. 

Ja jednak - jako obecny wójt gminy - nie chcę do tego dopuścić. Wyrazem moich starań jest niniejszy projekt. Głęboko wierzę, że razem, przy wsparciu aktywnych ludzi dobrej woli jesteśmy w stanie uratować gminę poprzez spłatę choćby części bieżącego zadłużenia, które obecnie przekracza 33,5mln zł.

Zachęcam wszystkich do wspierania naszego projektu. Wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami przygotowaliśmy nagrody dla najaktywniejszych darczyńców. Ocalmy to miejsce przed degradacją i zapomnieniem. Naprawmy błędy systemowe władz centralnych, które obarczając samorząd coraz to nowymi zadaniami nie przeznaczyły w praktyce na  ich realizację odpowiednich środków. Realizując potrzeby mieszkańców władze gminy zbudowały stacje uzdatniania wody, wodociągi, kanalizację ,  zmodernizowały drogi i chodniki, wybudowały oczyszczalnię ścieków, świetlice wiejskie oraz Orlika dla dzieci i młodzieży. Inwestycje te zostały wykonane, mimo małego budżetu. Mamy Obszary Natura 2000 i Rezerwaty Przyrody, unikalną florę i faunę, dlatego wierzyliśmy, że polski rząd szerzej wesprze nasze działania, że uruchomione zostaną subwencje ekologiczne dla tzw. gmin przyrodniczych i sami spłacimy swoje zobowiązania. Tak się jednak nie stało. Dług został i rośnie. Pomóż zatrzymać wzrost długu. Dzięki Tobie możemy uratować gminę. Dajmy mieszkańcom nadzieję. Nie pozwólmy na likwidację miejsc pracy i nauki.

Kwota, którą chcemy zebrać w tym projekcie to 10% obecnego zadłużenia czyli 3,35mln zł. Próg 10% spowoduje zawieszenie procesu likwidacyjnego i kupi Gminie czas na konsolidację długu i długofalowe plany pozyskiwania inwestorów.

Oprócz uporządkowania zaszłości chcielibyśmy przeprowadzić termomodernizację obiektów gminnych oraz zamontować instalacje fotowoltaiczne, żeby oszczędzić energię i ochronić nasze środowisko - naszą przyrodę dla potomnych.

Możesz mieć w tym swój udział. Proszę o wsparcie.

 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto