Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Jak ciąć płytki do układania na zewnętrzne narożniki

 • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Jak ciąć płytki do układania na zewnętrzne narożniki

Często podczas układania płytek na ścianach i podłodze mistrzowie mają za zadanie stworzenia z nich zewnętrznego narożnika. Przykładowo, układanie płytek na kolumnie, tworzenie brodzików lub półek w łazience i inne produkty. Aby wykonać takie zadanie, konieczne jest przecięcie płytki pod kątem 45 stopni za pomocą diamentowej tarczy do płytek, również ten proces kafelkarze nazywają bizotowaniem. Bardzo często po bizotowaniu mistrzowie dodatkowo obrabiają krawędź specjalnymi diamentowymi polerskimi tarczami do płytek. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, na jakim sprzęcie można ciąć płytki pod kątem 45 stopni i jak prawidłowo to robić.

Diamentowa tarcza tnąca 1A1R 100 Elegant

Bizotowanie za pomocą przecinarki do płytek z chłodzeniem wodą

Na początku należy zwrócić uwagę na fakt, że bizotowanie nie można wykonać na mechanicznym sprzęcie do cięcia płytek (monokrystalicznych przecinarkach do płytek lub przecinarki do szkła), a operację tę można wykonać tylko za pomocą sprzętu elektrycznego. Jak więc odbywa się bizotowanie za pomocą przecinarki do płytek?

 • Pierwszym krokiem jest oznaczenie i cięcie pod kątem 90 stopni. Bardzo rzadko zdarza się, że konieczne jest wykonanie bizotowania całej płytki, a cięcie od razu pod kątem 45 stopni jest obarczone wysokimi odpryskami na krawędzi płytki. Dlatego mistrzowie najpierw zaznaczają wymagane miejsce cięcia i wykonują cięcie pod kątem prostym, a dopiero potem pod kątem 45 stopni.
 • Drugim krokiem jest umieszczenie płytki pod ogranicznikami. Bardzo często rzemieślnicy tną jednocześnie wiele wyrobów pod kątem 90, a następnie pod 45 stopni. Aby wszystkie te cięcia były powtarzalne, konieczne jest ustawienie ograniczników, o które opiera się płytka.
 • Ostatnim krokiem jest cięcie. Warto pamiętać, że nikt nigdy nie tnie pod kątem 45 stopni, tworząc ostry kąt. Ostre kąty mogą pękać, a podczas cięcia mogą pojawić się na nich odpryski, dlatego konieczne jest pozostawienie małej półki i cofnięcie się od błyszczącej części płytki do miejsca cięcia o około 1 mm lub nieco mniej.

Przecinarka do płytek jest bardzo wygodna tą cechą, ponieważ 1 raz ustawiliśmy wymagany kąt, zamocowaliśmy ograniczniki i możemy ciąć wiele części ze 100% powtarzalnością. Podczas bizotowania na przecinarce do płytek warto wybrać specjalistyczne diamentowe tarcze do płytek, które są przeznaczone do cięcia pod kątem 45 stopni. Często są grubsze i mają mocny korpus, ponieważ bizotowanie mocno obciążają korpus tarczy, a dlatego, aby osiągnąć maksymalną prostoliniowość cięcia pod kątem 45 stopni, potrzebna jest tarcza, która nie odkształci się pod dużym obciążeniem.

Diamentowa tarcza tnąca 1A1R 125x22,23 Esthete 2.0

Bizotowanie na szlifierce kątowej 

Ogólnie rzecz biorąc, bizotowanie na szlifierce kątowej jest bardzo podobne do cięcia za pomocą przecinarki do płytek, z tą różnicą, że szlifierka kątowa jest ręcznym elektronarzędziem, a zachować jednakowo równej półki na całej długości płytki jest bardzo trudnym zadaniem. Jeśli chodzi o powtarzalność półki na kilku płytkach, jest to zupełnie coś całkowicie nierealne. Często, aby wygładzić te negatywne skutki podczas bizotowania na szlifierkach kątowych, mistrzowie używają różnych przystawek, które jednocześnie rozwiązują kilka problemów związanych z bizotowaniem:

 • Umożliwiają regulację wysokości skrawanego wyrobu.
 • Zapewniają jednakowo równą krawędź na całej długości płytki.
 • Umożliwiają masowe cięcie płytek o tym samym kącie i grubości półki.
 • Eliminują kurz podczas cięcia.

Jednym z przykładów takich specjalnych przystawek do bizotowania za pomocą szlifierki kątowej jest Slider 45 firmy Mechanic (Distar). Jest on bardzo łatwy w konfiguracji i ustawiając go 1. raz, możesz pociąć wiele wyrobów o tej samej grubości półki i kącie. 

Podobnie jak w przypadku przecinarek do płytek, podczas bizotowania na szlifierce kątowej należy użyć specjalnej tarczy do płytek ceramicznych, który jest przeznaczony do cięcia pod kątem 45 stopni. Jedna z takich tarcz, która doskonale pracuje zarówno w tandemie ze Slider 45, jak i po prostu na szlifierce kątowej, to Edge Dry firmy Distar.

Wskazówki dotyczące bizotowania od profesjonalistów

Wielu mistrzów kafelkarzy stale korzysta z różnych hacków życiowych, które ułatwiają pracę i pozwalają na wykonanie bizotowania tak skutecznie, jak to możliwe.

 • Zorganizuj wygodne miejsce pracy, które będzie wyposażone w dobry stół kafelkarza i elektronarzędzia.
 • Zawsze zostawiaj półkę do błyszczącej części płytki nie większej niż 1 mm. Pozostałą półkę należy szlifować za pomocą diamentowych tarcz polerskich. Są one wykonane na miękkiej podstawie organicznej i działają na niższych obrotach. Pozwala to maksymalnie zbliżyć się do błyszczącej części płytki, bez ryzyka pozostawienia dodatkowych odprysków.
 • Aby zmniejszyć ryzyko odprysków podczas cięcia pod kątem 90 stopni (przed bizotowaniem), przyklej taśmę malarską lub taśmę klejącą w miejscu cięcia.
 • Staraj się ciąć nie ściśle wzdłuż zamierzonej linii, ale trochę z naddatkiem. Nadmiar grubości lepiej usunąć za pomocą polerowania za pomocą diamentowej tarczy do płytek ceramicznych.
 • Staraj się używać specjalnych przystawek do usuwania kurzu, zwłaszcza jeśli cięcie odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu.
 • Miej kilka różnych tarcz do cięcia pod kątem 90 i 45 stopni.

W trakcie układania płytek napotkasz wiele różnych zadań i szczegółów, które można rozwiązać za pomocą wskazówek bardziej doświadczonych mistrzów! I nigdy nie zapominaj o prostych zasadach bezpieczeństwa podczas pracy z elektronarzędziem.

Dodatkowe informacje

 • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej