Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Przeznaczenie nieruchomości w kontekście wywłaszczenia

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Obraz Uwe Baumann z Pixabay Obraz Uwe Baumann z Pixabay

Rzetelna wycena nieruchomości wymaga od rzeczoznawców majątkowych dokładnego określenia jej przeznaczenia. Ostatnia nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadziła zmiany w metodologii pracy tych specjalistów.

Wiele procedur sądowo-administracyjnych opiera się na dokładnej wycenie nieruchomości. Realizuje to uprawniony rzeczoznawca majątkowy, sporządzając operat szacunkowy, w którym określa wartość mienia. Dokument służy organom do ustalania między innymi:

  • kompensaty finansowej za tzw. szkodę planistyczną,
  • opłaty adiacenckiej,
  • renty planistycznej,
  • opłaty za użytkowanie wieczyste,
  • należności z tytułu zachowku.

Prawidłowe określenie wartości nieruchomości jest bardzo ważne w postępowaniach wywłaszczeniowych, ponieważ odszkodowanie za utracone mienie powinno być „słuszne”. Kiedy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości spełnia to kryterium? Przede wszystkim rzeczoznawcy powinni posługiwać się właściwą metodologią, która wymaga od nich uwzględnienia wielu elementów wpływających na wartość nieruchomości.

Dlaczego przeznaczenie nieruchomości jest kluczowe?

Ustalenie przeznaczenia nieruchomości jest w omawianym kontekście kluczowe, ponieważ wynika z art. 154 Ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z nim, rzeczoznawca majątkowy wybiera odpowiednie podejście oraz techniki szacowania, biorąc pod uwagę cel wyceny, rodzaj i lokalizację nieruchomości, jej przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania, stan techniczny oraz dane o podobnych nieruchomościach. 

Zmiany wprowadzone w Ustawie o gospodarce nieruchomościami, które weszły w życie 24 września 2023 roku, określają, że w przypadku braku miejscowego planu o przeznaczeniu nieruchomości decyduje wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZ). W sytuacji braku zarówno planu, jak i decyzji WZ, bierze się pod uwagę faktyczne użytkowanie nieruchomości lub ustalenia z planu ogólnego gminy.

Podsumowanie

Prawidłowe ustalenie przeznaczenia nieruchomości jest fundamentalne dla dokładnej wyceny. Błędy w tym obszarze mogą generować poważne – negatywne – konsekwencje dla właścicieli pozbawianych mienia. W przypadku niepewności, co do zastosowanej metodologii wyceny, zaleca się konsultację z prawnikiem. Porada może pomóc w dochodzeniu roszczeń i zakwestionowaniu błędnych operatów szacunkowych.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej