Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Prokuratura Rejonowa prowadzi postępowanie w sprawie znęcania się nad niemowlęciem

  • Napisane przez  DSI
Prokuratura Rejonowa prowadzi postępowanie w sprawie znęcania się nad niemowlęciem

Prokuratura Rejonowa w Wałczu prowadzi postępowanie dotyczące 30-letniej matki, która została oskarżona o znęcanie się nad swoją 16-tygodniową córką oraz spowodowanie u niej obrażeń ciała. Matce postawiono zarzuty zgodnie z art. 207§1a kodeksu karnego (kk) oraz art. 157§1 kk w zw. z art. 11§2 kk. W tej samej sprawie podejrzanym jest również ojciec dziecka.

Zarzuty wobec matki i ojca dziecka

  • Matka dziecka: Zarzuty postawione matce dotyczą znęcania się nad osobą nieporadną oraz spowodowania obrażeń ciała. Zgodnie z art. 207§1a kk, znęcanie się nad osobą najbliższą lub osobą pozostającą w stałym stosunku zależności może być karane karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Art. 157§1 kk dotyczy spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu, co grozi karą do 5 lat pozbawienia wolności.

  • Ojciec dziecka: Ojcu dziecka zarzucono narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, zgodnie z art. 160§1 i 2 kk. Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku, gdy sprawca jest osobą, na której ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo – kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Decyzje sądowe

Decyzją Sądu Rejonowego w Wałczu z dnia 11 maja 2024 roku, wobec matki zastosowano tymczasowe aresztowanie. Sąd uznał, że istniało uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa oraz potrzeba zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania. Wobec ojca dziecka sąd zdecydował się na zastosowanie dozoru policyjnego, co oznacza, że pozostaje on na wolności, ale jest zobowiązany do regularnego meldowania się na policji.

Konsekwencje prawne

Jeśli zarzuty wobec rodziców dziecka zostaną potwierdzone, grożą im poważne konsekwencje prawne. Matka może zostać skazana na karę pozbawienia wolności, a ojciec na karę do 5 lat więzienia. Dodatkowo, sąd rodzinny może podjąć decyzję o ograniczeniu lub pozbawieniu praw rodzicielskich, aby zapewnić bezpieczeństwo dziecka.

Podsumowanie

Prokuratura Rejonowa w Wałczu kontynuuje śledztwo w sprawie znęcania się nad 16-tygodniową dziewczynką oraz narażenia jej na niebezpieczeństwo przez rodziców. Postępowanie ma na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy i postawienie odpowiedzialnych osób przed sądem.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej