Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Właśnie podpisano umowę. Park Chopina po inwestycji ma zmieścić 2500 widzów

  • Napisane przez  DSI
Fot. UM Fot. UM

Zakończono przetarg na realizację przebudowy Parku Chopina. Wykonawca miał być wybrany 1 grudnia 2023, jednak jak to w przetargach termin się trochę przesunął. Teraz już wiemy, że centralna część drawskiego Parku Chopina będzie przebudowana! Dziś Burmistrz Drawska Pomorskiego Krzysztof Czerwiński podpisał umowę z wykonawcą.

Wykonawcą ma być spółka PHU FRAXINUS z Gniezna. Kwota jaką zaproponowała firma to zgodnie z przetargiem 8 849 892 zł.

Właśnie podpisano umowę. Park Chopina po inwestycji ma zmieścić 2500 widzów

Przebudowa dotyczy parku miejskiego im. Fryderyka Chopina wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz rozbiórką budynku socjalno-technicznego, sceny z zadaszeniem, utwardzeń oraz elementów małej architektury w Drawsku Pomorskim, dz. nr 545, obręb 0011 Drawsko Pomorskie.

Jak zmieni się park Chopina po inwestycji. Zaglądamy z zdjęcia i dokumenty projektowe. Podczas koncertu ma się tam zmieścić 2500 widzów

Park miejski im. Fryderyka Chopina, został założony w II połowie XIX w. Malowniczo rozciąga się od prawego zakola  rzeki Drawy w południowej części miasta Drawsko Pomorskie, jest terenem ogólnodostępnym. Zlokalizowany jest pomiędzy ulicą Seminaryjną, ul. Gajową oraz ul. Ks. Stanisława Staszica. Zajmuje powierzchnię około 13 hektarów.

Na terenie objętym inwestycją znajduje się plac oraz droga dojazdowa wykonane z płyt chodnikowych oraz z betonowej kostki brukowej. Obszar placu ogrodzony jest obrzeżami betonowymi. Plac kształtem zbliżony jest do prostokąta i zajmuje powierzchnię ok. 4687m2. W jego obszarze zlokalizowana jest :scena z zadaszeniem, elementy małej architektury, tj. betonowe ławki z drewnianymi siedziskami oraz betonowe kosze na śmieci. Do sceny przylega budynek z pomieszczeniami socjalno- technicznymi. Na terenie znajduje się także infrastruktura podziemna. W obszarze parku brak jest kompleksowego oświetlenia. Wszystkie obiekty budowlane oraz część utwardzeń znajdujących się w obszarze opracowania przeznaczone są do rozbiórki ze względu na zły stan techniczny oraz kolizję z planowaną inwestycją.

 

Na terenie parku rosną liczne drzewa oraz krzewy. Inwestycja nie przewiduje wycinki istniejących drzew. Obszar parku jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Dodatkowo na terenie opracowania znajdują się istniejące ciągi piesze – część z nich również przeznaczona jest do rozbiórki.

Jak zmieni się park Chopina po inwestycji. Zaglądamy z zdjęcia i dokumenty projektowe. Podczas koncertu ma się tam zmieścić 2500 widzów

Jak się dowiadujemy w projekcie nie ingeruje się w istniejące ciągi komunikacyjne. Poprowadzono je w oparciu o istniejący układ komunikacyjny, jego osie widokowe oraz spontaniczne przejścia obrazujące potrzeby użytkowników terenu.

Przebudowę zaprojektowano w oparciu o 8 głównych osi komunikacyjnych i widokowych. Zachowano trasy spacerowe w układzie północny zachód – południowy zachód, trasę zachodnią w kierunku wschodnim, a także trasy spacerowe we wschodniej części terenu opracowania. W części północno zachodniej oraz północno wschodniej projektuje się również przebudowę oraz modernizację ciągów pieszo – jezdnych zapewniających możliwość wjazdu na teren samochodom obsługującym wydarzenia plenerowe oraz służbom ratunkowym.

 

Wszystkie wjazdy zabezpiecza się automatycznymi słupkami blokady wjazdu sterowanymi zdalnie przez osobę do tego wyznaczoną. Z przyczyn ergonomicznych nawierzchnie ciągów pieszych i pieszo - jezdnych zostały lekko poszerzone, usystematyzowane oraz wyrównane. Alejki spacerowe z założenia dostosowane będą do potrzeb użytkowników w różnym wieku. Planowana szerokość alejek to 3m, 2m, 1,5m oraz 1,2m co umożliwi swobodne przemieszczanie się. Cały teren jest bardzo dobrze skomunikowany. W części północnej i wschodniej, projektuje się również stojaki na rowery. Przestrzeń zaprojektowano tak, aby była również dostępna dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Na terenie działki planuje się wykonanie instalacji zewnętrznych: elektrycznej, wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Wolna przestrzeń placu przed sceną o wymiarach 30,0m x 42,5m o powierzchni 1 275m2 umożliwi obecność około 2 550 widzów.

Jak zmieni się park Chopina po inwestycji. Zaglądamy z zdjęcia i dokumenty projektowe. Podczas koncertu ma się tam zmieścić 2500 widzów

Będzie fontanna:

W centralnej części terenu opracowania zaprojektowano fontannę. Znajduje się ona na okrągłym placu, na osi głównej całego założenia. Fontanna będzie typu posadzkowego typu DRY PLAZA, „mokry chodnik”, z niecką zlicowaną z posadzką placu. Niecka przykryta jest płytami o wymiarach wyjściowych 50x50cm. Została zaprojektowana na planie okręgu, obraz wody tworzony jest przez 18 dysz i podświetlany reflektorami typu LED. W centralnej części fontanny projektuje się ozdobną kulę z betonu architektonicznego o średnicy 90cm. Powierzchnia fontanny wynosi 98,50m2. Dla fontanny projektuje się maszynownię podziemną Oprócz tego pojawią się l ławki, siedziska w formie sześcianu, pergole, leżaki parkowe, donice betonowe, trampoliny ziemne, stojaki na rowery, kosze na śmieci i lampy terenowe.

W Parku Chopina aktualną powierzchnię biologicznie czynną oszacowano na 74,82% natomiast po inwestycji wyniesie ona 69,58%

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej