Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Koszalińscy archeolodzy o historii ziem podczas ROZMÓW DWORCOWYCH

  • Napisane przez  Stowarzyszenie Meander
  • Galeria

Trzecie meandrowe „Rozmowy dworcowe” za nami. Tym razem Drawsko Pomorskie oraz stałą salę konferencyjną znajdującą się dworcu kolejowym - w obrębie której można było dodatkowo podziwiać wspaniałe zbiory pochodzące z kolekcji Pana Wiesława Piotrowskiego - odwiedzili koszalińscy archeolodzy. Ich niezwykle interesujące prelekcje stały się przyczynkiem do wyjątkowo długiej i ciekawej dyskusji. Ignacy Skrzypek, nestor pomorskiej archeologii, badacz epoki brązu oraz znawca historii pomorskiego muzealnictwa, emerytowany kierownik Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie opowiedział o najstarszych dziejach ziemi drawskiej oraz o swoich wspomnieniach związanych z Drawskiem Pomorskim z lat 60., kiedy to przyjeżdżał tu na wykopaliska archeologiczne. Następnie głos zabrał Andrzej Kasprzak, zajmujący się okresem wpływów rzymskich pracownik Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie, badacz (wspólnie z dr. Adamem Cieślińskim z Uniwersytetu Warszawskiego) cmentarzyska kurhanowego Gotów znajdującego się w Nowym Łowiczu w obrębie poligonu drawskiego, któremu to poświęcił swoje wyjątkowo interesujące wystąpienie. 

Pytaniom do prelegentów nie było końca, dystans szybko się skracał i całość zdarzenia swobodnie przeszła w nieskrępowaną wymianę zdań, którą uczestnicy wiedli nad pozyskanymi w tym roku zabytkami, które można było wziąć do ręki i ze wszystkich stron obejrzeć. 

Trzecie „Rozmowy dworcowe” przetarły szlak i staną się – miejmy nadzieję – pierwszym, bardzo ważnym etapem w budowaniu bardziej intensywnych kontaktów między meandrującym Drawskiem a koszalińskim ośrodkiem muzealnym. Pierwsze plany i pomysły już kiełkują w meandrowych głowach, więcej o nich już niedługo. 

Jeszcze raz dziękujemy Panu Ignacemu Skrzypkowi i Panu Andrzejowi Kasprzakowi za możliwość wysłuchania w Drawsku tak interesujących wystąpień. Szczególnie dziękujemy też Panu Burmistrzowi za możliwość wykorzystania dworcowej sali konferencyjnej. Last but not least – dziękujemy wszystkim przybyłym, którzy poświęcili swój sobotni wieczór i postanowili wziąć udział w trzecich „Rozmowach dworcowych”.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej