Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Instalacja odgromowa – niezbędna ochrona dla Twojego domu

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Instalacja odgromowa – niezbędna ochrona dla Twojego domu

Posiadanie instalacji odgromowej to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów, ale przede wszystkim inwestycja w spokój i bezpieczeństwo. W dobie coraz częstszych zjawisk ekstremalnych, takich jak burze z piorunami, staje się ona nieodzownym elementem każdego budynku. Czym jest oraz jaką rolę pełni taki system, powinien wiedzieć każdy inwestor. W artykule omawiamy kluczowe aspekty instalacji odgromowych oraz jaką rolę pełni ona w różnego rodzaju obiektach.

 

Czym jest instalacja odgromowa? Budowa i znaczenie

Zgodnie z ogólną definicją, instalacja odgromowa (ang. LPS – Light Protection System) to układ chroniący obiekty przed porażeniami wynikającymi z wyładowań piorunowych. Potocznie określa się ją piorunochronem. Głównym zadaniem takiego systemu jest bezpieczne odprowadzenie ładunków elektrycznych bezpośrednio do gruntu, dzięki czemu jest ona w stanie chronić konstrukcję obiektu oraz znajdujących się w nim użytkowników i sprzętów.

Każda instalacja piorunochronna składa się z dwóch części: zewnętrznej oraz wewnętrznej. Podstawowymi komponentami układu zewnętrznego, czyli tzw. siatki, są:

  • zwody pionowe i poziome – umieszczane na samej górze (na dachu); zwody pionowe przechwytują energię z wyładowań, odprowadzając ją do zwodów poziomych;
  • przewody odprowadzające – prowadzone na elewacji między zwodami a częścią uziomową; przechwytują ładunki elektryczne ze zwodów;
  • zacisk probierczy – umożliwiający sprawdzenie poprawności połączenia przewodów odprowadzających i uziemiających;
  • uziomy – metalowe elektrody połączone z przewodami odprowadzającymi, umieszczane w gruncie i pozwalające na odprowadzenie prądu piorunowego w jej głąb (uziemienie).

Część wewnętrzna to natomiast instalacja przeciwprzepięciowa z szyną ekwipotencjalną, czyli wyrównującą potencjały między poszczególnymi instalacjami w budynku, np. gazociągiem czy wodociągiem. Jej zadaniem jest ograniczenie przepięć występujących w instalacjach, które mogą docierać do odbiorników w obiekcie.

Brak odpowiednio zaprojektowanej i zamontowanej instalacji odgromowej naraża obiekt na uszkodzenia grożące osłabieniem konstrukcji budowlanej oraz dachu. Wyładowania mocno zagrażają instalacji elektrycznej czy odbiornikom, które są do niej podłączone. Uderzenie pioruna w niezabezpieczoną konstrukcję może wreszcie skutkować pożarem lub eksplozją, poważnie zagrażając zdrowiu i życiu użytkowników.

Darmowy projekt instalacji odgromowej w AH Hardt

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem budowlanym (w tym normami: PN-EN 62305, PN-IEC 60364-4-443, PN-IEC 60364-5-534) w instalację odgromową musi być wyposażony każdy budynek narażony na uderzenie pioruna, niezależnie od formy użytkowania takiego obiektu (mieszkalny, przemysłowy, użytku publicznego itd.). Wskaźnik zagrożenia piorunowego wylicza się na podstawie wytycznych zawartych w normie PN-EN 62305-2. Klasę instalacji oraz rodzaj materiałów (klasę, kształty, parametry czy minimalne wartości przekrojów poprzecznych), jakie powinny zostać wykorzystane do jej wykonania, określa norma PN-EN 62305-3.

Bezpieczne odprowadzanie pioruna bezpośrednio do ziemi zapewnią wyłącznie odpowiednio zamontowane i podłączone zabezpieczenia uwzględniające wykorzystanie wysokiej klasy materiałów. Istotne okazuje się w tym przypadku wykonanie projektu dostosowanego do konkretnego obiektu. Montaż instalacji odgromowej powinny poprzedzać dokładne oględziny oraz analiza infrastruktury, przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi normami oraz pod nadzorem osoby uprawnionej do wykonywania takich prac. Darmowy projekt możesz otrzymać w AH Hardt. To najbardziej doświadczony producent systemów odgromowych w Polsce, który istnieje na rynku już od blisko 40 lat.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej