Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Na jakie konkretnie gatunki ryb używa się wędki spinningowe?

 • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Na jakie konkretnie gatunki ryb używa się wędki spinningowe?

Wędkowanie spinningowe to technika łowienia ryb, która polega na rzucaniu przynęty (najczęściej błystki lub woblera) za pomocą specjalnej wędki spinningowej i mechanicznego kołowrotka, a następnie prowadzeniu tej przynęty w taki sposób, by przyciągnęła ryby i zachęciła je do ataku. Niezwykle ważną rolę w tej technice wędkowania odgrywają oczywiście wędki spinningowe i to właśnie im poświęcimy większą część artykułu.

Wędka spinningowa i jak nią łowić — wszystko co musisz wiedzieć

Wędki spinningowe są zazwyczaj lekkie i wytrzymałe, zbudowane tak, by umożliwić rzucanie lekkich przynęt na znaczne odległości. Ich długość może się różnić w zależności od tego, jakie ryby są celem oraz gdzie dokładnie odbywa się łowienie (np. z brzegu, z łódki, w rzekach, jeziorach czy na morzu). Ważnym elementem wędek są kołowrotki. Kołowrotki spinningowe mają boczną korbkę do nawijania żyłki. Zapewniają one płynne wyrzuty i są przystosowane do różnych rodzajów żyłek. W wędkarstwie spinningowym używa się szerokiej gamy sztucznych przynęt, takich jak woblery, błystki, gumy i wiele innych. Wybór przynęty zależy od łowionych gatunków ryb, warunków wody i pory roku. Samo wędkowanie spinningowe polega na rzucaniu przynęty i prowadzeniu jej w taki sposób, by wyglądała jak prawdziwa ryba lub inny pokarm dla drapieżników.
 
Wędkarz musi umiejętnie manipulować wędką i kołowrotkiem, by nadać przynęcie odpowiedni ruch i szybkość. Wędkowanie spinningowe jest najczęściej skierowane na drapieżne gatunki ryb, takie jak szczupak, sandacz, okoń, łosoś i wiele innych. Jednak odpowiednim doborem przynęty można łowić praktycznie każdy gatunek ryb. Jedną z zalet wędkowania spinningowego jest jego wszechstronność. Można go uprawiać zarówno w rzekach, strumieniach, jeziorach, jak i na otwartym morzu. W zależności od sytuacji wędkarz może dostosować taktykę, wybór przynęty i sprzęt. Z każdym kolejnym rokiem, wędkowanie spinningowe cieszy się coraz większą popularnością wśród wędkarzy na całym świecie ze względu na emocje związane z aktywnym poszukiwaniem ryb, a także ze względu na skuteczność tej metody w wielu różnych warunkach łowienia.

Na jakie ryby stosować wędkę spinningową?

Wybór wędki spinningowej, najlepiej w wytrzymałego włókna węglowego, powinniśmy dopasować do gatunku ryb, które chcemy łowić. Co do zasady, wędki spinningowe są wszechstronne i można ich używać do łowienia wielu gatunków ryb, takich ja te, wymienione poniżej.

 • Szczupak — jest to jedna z najbardziej popularnych ryb łowionych spinningowo.
 • Sandacz — często łowiony na głębszych wodach.

 • Okoń — łowiony przy użyciu małych błystek, woblerów.

 • Łosoś i troć — w rzekach i na morzu, wędki spinningowe są używane do łowienia tych ryb głównie na woblery.

 • Pstrąg — zarówno pstrąg tęczowy, jak i pstrąg potokowy można łowić spinningowo.

 • Dorsz — na otwartym morzu wędkarze spinningowi często używają błystek.

 • Makrela — łowiona na błystki, szczególnie w wodach morskich.

 • Drapieżniki morskie — takie jak barrakuda, tuńczyk, tarpony często są łowione w tropikalnych wodach przy użyciu mocniejszych wędek spinningowych i dużych przynęt.

 • Amur — choć nie jest typowym drapieżnikiem, w niektórych regionach jest łowiony spinningowo, głównie na przynęty roślinne.

Warto zaznaczyć, że wybór przynęty i techniki łowienia zależy nie tylko od gatunku ryby, ale także od specyfiki danego rodzaju łowiska, pory roku, warunków pogodowych i wielu innych czynników. Dlatego wędkarze spinningowi często mają w swoim arsenale szeroki wybór przynęt i wędek różnej długości (dłuższe i krótsze kije), aby dostosować się do różnorodnych sytuacji na łowisku.

Na co zwracać uwagę kupując wędkę spinningową?

Jeśli twoim najbliższym zakupem ma być wędka spinningowa, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które wpłyną na komfort i skuteczność wędkowania.

 • Długość wędki. Krótsze kije do 210 cm są zazwyczaj preferowane do łowienia w rzekach lub z brzegu, podczas gdy dłuższe (240 cm m i więcej) są lepsze do rzucania na większe odległości, na przykład na dużych jeziorach czy morzu.

 • Moc wędki (ang. "power"). Moc wędki opisuje jej zdolność do podnoszenia ciężaru i jej odporność na zginanie (ciężar wyrzutowy). Moc wędki może być niska, średnia lub wysoka. Wybór zależy od gatunku ryb, jakie planujesz łowić oraz od wagi przynęt, jakie zamierzasz używać.

 • Akcja wędki (ang. "action"). Określa, w którym miejscu wędka się zgina pod wpływem obciążenia. Akcja może być szybka (wędka zgina się blisko szczytu), średnia (zgina się w środkowej części) lub wolna (zgina się bliżej rękojeści). Szybka akcja jest idealna do precyzyjnych rzutów i wędkowania drapieżników.

 • Materiał. Najczęściej wędki spinningowe są wykonane z włókna węglowego (carbon), które jest lekkie i wytrzymałe. Istnieją też wędki wykonane z włókien szklanych lub kompozytów.

 • Rękojeść. Materiał rękojeści (korkowa, piankowa itp.) oraz jej długość i kształt powinny być wygodne dla wędkarza.

 • Ciężar wyrzutu. Na większości wędek spinningowych podane są informacje o zakresie wagi przynęt, które najlepiej pasują do danej wędki (np. 10-30g). Dobrze jest dostosować wędkę do przynęt, które planujesz używać.

 • Zastosowanie. Niektóre wędki są dedykowane do konkretnych zastosowań, na przykład wędkowanie z łódki, wędkowanie w morzu czy specyficzne techniki, jak np. drop shot.

 • Cena. Wysoka cena nie zawsze gwarantuje najlepszą jakość, ale warto inwestować w sprawdzone marki i modele, które mają pozytywne opinie wśród wędkarzy.

Pamiętaj, że najlepsza wędka to taka, która jest dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb i stylu wędkowania. Przed zakupem warto zastanowić się, jakie gatunki ryb zamierzasz łowić, w jakich warunkach oraz jakie techniki łowienia preferujesz.

Dodatkowe informacje

 • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej