Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

4 projekty, na które mogą głosować mieszkańcy gminy Czaplinek

  • Napisane przez  DSI
Czaplinek. Fot. DSI Czaplinek. Fot. DSI

Rozpoczął się właśnie najważniejszy etap V edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Czaplinek czyli głosowanie. Od 22 marca mieszkańcy gminy mogą oddawać swoje głosy na jeden spośród czterech zgłoszonych projektów.


Głosowanie potrwa do 10 kwietnia br., natomiast ostateczne jego wyniki poznamy 25 kwietnia br.

Oddać głos można wybierając jedną z dwóch możliwości: internetowo lub papierowo.

Projekty

Modernizacja boiska bocznego (Janusz Sobala)

Głównym założeniem projektu jest modernizacja boiska bocznego o pow. ok. 6400 m2, które znajduje się na działce o nr 217/2 przy drodze wojewódzkiej. Moim głównym celem jest zwiększanie potencjału sportowego klubów oraz poszerzenia infrastruktury sportowej Miasta Czaplinek. W ramach projektu będą wykonywane następujące działania: 1) renowacja nawierzchni boiska - zadanie zostanie zlecone profesjonalnemu wykonawcy posiadającego doświadczenie w pielęgnacji muraw sportowych, który wykona wszystkie niezbędne zabiegi i zapewni potrzebny materiał. Planowane są: opryski na grzyba i chwasty, skaryfikacja ze zbiorem podwójna, areacja podwójna, areacja nacinająca, niwelacja terenu, piaskowanie 120 ton piasku, wczesanie piasku, dosiew trawy 200 kg, dostawa i rozsypanie nawozu. 2) zakup dwóch bramek piłkarskich pełnowymiarowych oraz zakup dwóch ławek rezerwowych dla zawodników, 8-10 miejsc. Zadanie znajduje się na etapie przygotowawczym. Określony został zakres renowacji boiska oraz zostało przeprowadzone rozeznanie cenowe. Projekt wpisuje się do zadań własnych Gminy Czaplinek zgodnie z art. 7 pkt 10 Ustawy z dnia 8.03.1990 r o Samorządzie gminnym (DZ.U. 2023.40.t.j.) Planowane działania są zgodne z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, mapka została dołączona do formularza. Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Czaplinku w sprawie uchwalenia zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Czaplinek na lata 2012-2024 zadanie nie koliduje z jej założeniami. Po realizacji projektu jedynym kosztem utrzymania obiektu będzie koszenie murawy. Realizowane zadanie nie koliduje z budową sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego - trasa Pojezierzy Zachodnich etap IX w podziale na części. Projekt jest komplementarny z w/w zadaniem w zakresie poprawy estetyki miejsc publicznych Gminy Czaplinek.

Ratujemy i uczymy ratować (Jarosław Tarnowski)

Założeniem projektu jest realne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu wszystkich mieszkańców i turystów przebywających na terenie Czaplinka. Aby było to możliwe konieczne jest rozmieszczenie urządzeń ratujących życie w strategicznych miejscach, gdzie gromadzą się ludzie. Im więcej osób w jednym miejscu, tym większe ryzyko wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Stąd potrzeba, aby we wszystkich wyżej wymienionych lokalizacjach (pkt. 3 niniejszego formularza) pojawiły się defibrylatory AED. Defibrylatory AED to proste urządzenia - dzięki komunikatom głosowym i świetlnym sprawiają, że każdy człowiek (nawet przedszkolak!!!) jest w stanie je obsłużyć. Według różnych źródeł medycznych czynności resuscytacyjne wykonywane na osobie poszkodowanej dają ok. 40 - SO % szans na przeżycie, natomiast połączenie ich z natychmiastowym zastosowaniem defibrylatora AED aż 90 %. Jak pokazały ostatnie 3 lata defibrylator zainstalowany na czaplineckim ratuszu już kilkukrotnie był używany. Oprócz zakupu sprzętu ratunkowego niezbędna jest edukacja jak największej liczby mieszkańców z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Nawet najlepszy sprzęt ratunkowy staje się bezużyteczny, jeśli brak jest osób, które prawidłowo potrafią go obsłużyć. Wielu psychologów i pedagogów uważa, że warto „inwestować" w społeczeństwo już od najmłodszych lat. Stąd jednym z założeń tego projektu jest stworzenie nowoczesnej sali multimedialnej oraz zakup fantomów i materiałów szkoleniowych dla uczniów szkoły podstawowej oraz innych placówek oświatowych oraz chętnych do przeszkolenia mieszkańców naszej gminy w myśl dewizy: ,,Sprawmy wspólnie, aby każdy mniejszy i większy obywatel naszej lokalnej społeczności umiał ratować życie i zdrowie, tak jak każdy z nas umie czytać i pisać". W przypadku zwycięstwa tego projektu grupa RESCUE CZAPLINEK zobowiązuje się do cyklicznych i bezpłatnych szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz korzystania z defibrylatorów AED. Dlatego wyobraźmy sobie..... wchodzimy do sali, która nie jest zwykłą klasą mającą tablicę, ławki, krzesła. Zamiast tego leży piękna i miękka wykładzina, a na niej kolorowe poduchy do siedzenia. Na całej podłodze oprócz poduch rozłożone są fantomy (w zależności od wieku odbiorców fantomy różnej wielkości oraz fantomy o różnym zastosowaniu w zależności od tematu i charakteru zaplanowanych warsztatów). Uczestników zajęć witają stojące manekiny ubrane w stroje ratownika medycznego, strażaka i policjanta. Na wprost oczu uczestników duży ekran podłączony do tableta i laptopa, na którym można pokazać ciekawe filmy instruktażowe, edukacyjne, profilaktyczne czy też ukazać bieżącą informację z fantomów na temat prowadzonych czynności ratowniczych. Odwracając wzrok na bok oczom uczestników ukazują się piękne historie w formie bajki i komiksu, gdzie znane postaci z bajek przekazują najważniejsze informacje prewencyjne ratowniczo - policyjno - strażackie. Plansze te byłyby zamontowane w formie opuszczanych i zwijanych ogromnych 9 rolet z możliwością dołożenia kolejnych komiksów na potrzeby prowadzenia warsztatów przez inne służby. Oprócz fantomów do nauki resuscytacji oraz ratowania zadławionych niemowlaków byłyby zestawy do treningu ratowania osób z krwotokami, ciałami obcymi w drogach oddechowych czy defibrylatory szkoleniowe AED. Aby skutecznie móc walczyć z patologiami społecznymi, jakimi z pewnością są alkoholizm i narkomania w ramach tego projektu sala edukacyjna byłaby również wyposażona w alkogogle oraz walizkę edukacyjną (wierne atrapy 24 najpowszechniejszych narkotyków i substancji psychoaktywnych).

Taka plaża nam się marzy (Krystyna Zasławska)

Jezioro Drawsko to ulubione miejsce wypoczynku zarówno mieszkańców Czaplinka jak i odwiedzających nas turystów wobec tego wymaga rozwoju i modernizacji. Obserwowany jest wzrost osób odpoczywających nad Jeziorem Drawsko, podczas lata. Szacuje się, że weekendami przebywa tutaj aż 5 tys. turystów, mieszkańców Czaplinka i okolicznych miejscowości. Konieczne jest zapewnienie mieszkańcom Czaplinka infrastruktury, dopasowanej do ich potrzeb. Główne założenia projektu to doposażenie plaż y miejskiej w kosze plażowe rattanowy dla osób poszukujących luksusowego stylu z nutką nostalgii. Kosze rattanowe powstały z inspiracji koszami plażowymi popularnym w XIX wieku. Wysoka konstrukcja kosza zapewnia zadaszenie a boczne ścianki chronią przed słońcem i wiatrem. Kosz wykonane są z rattanu w kolorze naturalnym z akcentem z białego malowanego rattanu w części siedziska. Kolejnym elementem wzbogacającym wygląd naszej plaży będą efektowne leżaki betonowo - drewniane wpisujący się w najnowsze trendy małej architektury parkowo wypoczynkowej. Elementy betonowe leżaka wykonane są z betonu wysokiej klasy C40/50 zbrojonego stalą oraz mikrozbrojeniem, wykonane w technologii „beton płukany” pokryty kamieniem płukanym lub mieszanką grysów. Leżak posiada listwy, które wykonane są z drewna świerkowego o grubości 4 cm, malowane dwukrotnie lakierobejcą. Możliwość przymocowania do podłoża. Dopełnieniem będą wysokiej jakości parasole z pokryciem z liści bananowca skutecznie ochroni turystów przed działaniem szkodliwych promieni UV oraz zapewni odrobinę cienia. W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa na plaży zostanie zainstalowany AED oraz koło ratunkowe. Dla wzbogacenia wizerunku plaży zostaną wykonane nasadzenia drzewek oraz traw zdobnych.

Modernizacja świetlicy Miejskiej (Bernard Bieniecki)

Wykonanie remontu i wyposażenia świetlicy miejskiej przy ul. Rynek 1 pozwoli na bezpieczne spotkania mieszkańców naszego miasta różnych grup społecznych. Prace rozbiórkowe; rozebranie boazerii, rozbiórka podsufitek z płyt pilśniowych, stropów drewnianych, kasetonów. Wykonanie rusztu metalowego podwieszanego, okładziny stropów płytami gipsowokartonowymi. Cyklinowanie i malowanie parkietu. Mycie ścian. Instalacja szaf przesuwnych. Remont pomieszczenia kuchennego. Wykonanie podbitki na obniżonej części sufitu, malowanie pomieszczenia. Doposażenie świetlicy: stół konferencyjny - szt. 13, krzesło konferencyjne– 70 szt., szafa z drzwiami przesuwnymi - szt 1, szafa z drzwiami przesuwnymi - szt. 1, szafa z drzwiami przesuwnymi do kuchni szer. - szt. 1, szafka kuchenna - szt.3, szafka kuchenna szer. - szt.2, materiały pomocnicze, blaty kuchenne z obróbka, projektor dalekoogniskowy -szt. 1, elektryczny ekran projekcyjny - szt. 1, stolik pod projektor - szt. 1

Aby zagłosować przez Internet należy wejść stronę www.czaplinek.pl i zakładkę Budżet obywatelski 2023. Tam kliknąć FORMULARZ GŁOSOWANIA ELEKTRONICZNEGO i wypełnić wymagane pola. 

Głosowanie krok po kroku przy użyciu formularza papierowego

  1. Wydrukuj kartę - karty do pobrania znajdziesz na naszej stronie w zakładce Budżet Obywatelski 2023. Jeśli nie masz możliwości wydrukowania karty samodzielnie, możesz otrzymać ją w Urzędzie Miejskim w Biurze Obsługi Interesanta
  2. Przyjdź do urzędu. Na miejscu będzie również pracownik urzędu, który może Ci pomóc w zagłosowaniu.
  3. Upewnij się jeszcze, czy na pewno wybrałaś(-eś) projekt, na który chciałaś(-eś) zagłosować i sprawdź, czy wpisałaś(-eś) prawidłowe dane.
  4. Wrzuć wypełnioną kartę do głosowania do urny, która znajduje się w Biurze Obsługi Intresanta w budynku urzędu.

 
Jeśli masz mniej niż 18 lat, musisz poprosić o zgodę rodzica lub opiekuna.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej