Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Dlaczego palący się gaz w kuchence raz jest niebieski, raz pomarańczowy?

  • Napisane przez  DSI
Pixabay Pixabay

Czytelnicy podesłali nam info, że w naszym „lokalnym” Internecie pojawił się filmik palnika gdzie gaz raz jest niebieski, ale pojawiają się płomienie żółty i pomarańczowy. Drawski z internauta pyta się czy przyczyną jest mieszanie gazu?

Jak się okazuje jeżeli gaz ziemny spalany jest prawidłowo, to płomień powinien mieć barwę jasnoniebieską. Zdarza się jednak, że pojawia się barwa żółta lub pomarańczowa.

Gdy zauważymy barwę inną niż jasnoniebieska, najpierw powinniśmy się przyjrzeć naszej kuchence gazowej. Przyczyną najczęściej może być rzeczywiście proces nieprawidłowego spalania, który będzie wpływał na zwiększenie zużycia gazu, a co za tym idzie, na wysokość rachunków.

Dlaczego palący się gaz w kuchence raz jest niebieski, raz pomarańczowy?

Jednocześnie zwiększenie zużycia, co warto podkreślić, wcale nie musi oznaczać większej wydajności. Większość publikacji wskazuje na samo zabrudzenie palnika, a oprócz tego przyczynami mogą być również:

  • stare, wysłużone elementy kuchenki,
  • zanieczyszczenia w instalacji gazowej.
  • złe zamontowanie palnika,
  • dostanie się do płomienia przypraw lub innych składników spożywczych,
  • spalanie resztek zanieczyszczeń będących pod garnkami i patelniami,

Polska Spółka Gazownicza napisała, że jeśli w swojej kuchence zauważysz kolor żółty lub pomarańczowy – oznacza to, że gaz spala się niecałkowicie, co przyczynia się do jego większego zużycia.

Pamiętaj jednak, że nie jest to związane ze złą jakością gazu, lecz z niepełnym jego spalaniem.Zmiana koloru płomienia może być spowodowana np. zabrudzeniami palników, powierzchni garnków czy niewielkimi opiłkami lub też zanieczyszczeniami w instalacji. W takich sytuacjach osoby z odpowiednimi uprawnieniami powinny przeprowadzić czynności serwisowe. – podają gazownicy

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej