Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Czy będą ponownie protestować. Wraca sprawa farmy fotowoltaicznej w Lubieszewie

  • Napisane przez  DSI
Mieszkańcy protestujący w 2021 roku Mieszkańcy protestujący w 2021 roku

Tylko jeden radny z Rady Miejskiej w Złocieńcu zagłosował w listopadzie 2021 za uchwałą w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Złocieniec. Taka zmiana pozwoliłaby na rozpoczęcie procedury w sprawie budowy megafarmy fotowoltaicznej, którą inwestor planował wybudować w okolicach Stawna. Tak się jednak nie stało i mieszkańcy Stawna i Lubieszewa mogli odetchnąć z ulgą. Do dzisiaj.

W 2021 radni podjęli decyzję zgodnie z wolą mieszkańców Stawna i Lubieszewa

Wtedy projekt uchwały był wynikiem wniosku, jaki złożył inwestor planujący wybudować w okolicach Stawna i Lubieszewa farmę fotowoltaiczną. Mieszkańcy nie chcieli się zgodzić z uwagi na jej wielkość. Miała ona zająć powierzchnię 200 ha, a w pierwszej wersji 400 ha.

Jak przekazała nam Izabela Witkowska pod wpływem ustawicznych nacisków "Inwestora" władze gminy postanowiły ponownie poddać pod głosowanie projekt (już raz rozstrzygniętej) uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Złocieniec w celu umożliwienia budowy Farmy Fotowoltaicznej w Lubieszewie.

Zmiana studium ma dotyczyć tylko 1-ej działki nr ewid. 403/11, obręb Lubieszewo, o powierzchni 227,66 ha (działka ta położona jest po lewej stronie drogi jadąc ze Stawna do Lubieszewa) - pisze Pani Izabela  -  Nadal byłaby to jedna z największych farm Fotowoltaicznych w Polsce (na tą chwilę największa).

W 2021 roku pod Urzędem Miejskim mieszkańcy zorganizowali demonstrację, podczas której wyrażali swoje zdanie. W trakcie demonstracji w budynku obok trwała Sesja Rady Miejskiej w Złocieńcu. W proteście brali udział również lokali przedsiębiorcy branży turystycznej i właściciele nieruchomości letniskowych zlokalizowanych w Lubieszewie i Stawnie. Pokazali że są zjednoczeni i skuteczni.

Inwestycja ta na dziesięciolecia zmieniłaby krajobraz naszych okolic, wpłynęłaby na pogorszenie jakości życia mieszkańców i warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez podmioty zajmujące się turystyką i gastronomią – pisze mieszkanka sołectwa.

Czy teraz również radni opowiedzą się za wolą mieszkańców wsi ? Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miejskiej  w czwartek 23 lutego o godz. 15.00

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej