Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Ile kasy jest w budżecie obywatelskim Czaplinka na 2023? Wiemy ile planuje przekazać ratusz

  • Napisane przez  DSI
Ile kasy jest w budżecie obywatelskim Czaplinka na 2023? Wiemy ile planuje przekazać ratusz

Czaplinek rusza z kolejną edycją budżetu obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy gminy Czaplinek mogą zgłaszać swoje pomysły i zadania od 14 lutego do 4 marca 2023 roku. Ile przeznaczył pieniędzy na ten cel ratusz ?

Budżet obywatelski to okazja do współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu gminy. Daje on możliwość zgłaszania i promowania własnych pomysłów.

Jak informują urzędnicy w skrócie oznacza to, że :

- mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, które następnie są analizowane pod kątem formalnym, merytorycznym i możliwości realizacji;

- propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie mieszkańców;

- na podstawie liczby ważnie oddanych głosów ustala się listę rankingową projektów, następnie przyznaje się środki niezbędne do realizacji, w kolejności od projektu, który otrzymał największą liczbę głosów, aż do wyczerpania wszystkich środków finansowych.

W Czaplinku budżet obywatelski może być przeznaczony na realizację zgłoszonych i wybranych przez Mieszkańców gminy projektów, musi zakładać realizację zadania na terenach będących w posiadaniu gminy Czaplinek; zadania mogą być także realizowane na terenach spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych i terenach należących do innych podmiotów położonych w granicach administracyjnych Miasta Czaplinek pod warunkiem uzyskania zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej bądź innego podmiotu władającego tym terenem. Musi spełniać warunek ogólnodostępności, który oznacza zapewnienie ogółowi mieszkańców możliwość nieodpłatnego korzystania z efektów realizacji projektu wybranego w ramach budżetu obywatelskiego. W przypadku projektów infrastrukturalnych, remontowych lub polegających na zakupie sprzętu lub urządzeń w wymiarze co najmniej 25 godz. tygodniowo pomiędzy godz. 6.00 — 20.00, z uwzględnieniem w miarę możliwości soboty lub niedzieli. W przypadku projektów innych niż inwestycyjne realizacja powinna odbywać się w przestrzeni publicznej, umożliwiając wszystkim zainteresowanym mieszkańcom możliwości korzystania w pełnym „zakresie z efektów realizacji zadania".

Jaka kwota w tym roku?

  • Kwota środków przeznaczonych na budżet obywatelski na 2023 rok wynosi: 145 110,00 zł

Pracownicy urzędu będą analizować i oceniać zadania pod kątem oceny formalnej i możliwości ich realizacji. Listę zadań dopuszczonych do głosowania poznamy najpóźniej 21 marca br.

Na zadania, które przeszły weryfikację mieszkańcy będą mogli głosować od 22 marca do 10 kwietnia 2023 roku.

Wyniki głosowania, a co za tym idzie zadania, które zostaną zrealizowane w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Czaplinek poznamy do 25 kwietnia 2023 roku.

Uprawnionymi do wzięcia udziału w procedurze tworzenia budżetu obywatelskiego, polegającej na zgłaszaniu, poparciu i wyborze projektów do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, są Mieszkańcy gminy Czaplinek.

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej