Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Nie jesteś pewny znalezionego grzyba? Jest na to sposób

  • Napisane przez  DSI
Zebrane grzyby w lasach powiatu drawskiego. Fot. Archiwum - Internauta Zebrane grzyby w lasach powiatu drawskiego. Fot. Archiwum - Internauta

Sezon grzybowy rozpoczął się i miłośnicy zbierania ruszyli do lasów. To dla nich i bezpieczeństwa ich rodzin, znajomych mamy doskonałą informację.


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Drawsku Pomorskim poinformował, że uruchomił możliwość konsultacji z klasyfikatorami grzybów. Sezon grzybowy trwa od 01.09.2022r. do 15.10.2022r. i w tym czasie wprowadzono dyżury klasyfikatorów grzybów.

Dyżury w PSSE w Drawsku Pomorskim przy ul Jana Sobieskiego prowadzone są od 12.09.2022r. do 15.10.2022r. w godz. 07.25 do 8:30. Konsultację można przeprowadzić również telefonicznie pod nr tel. 943636195, gdzie porozmawiamy z pracownikami PSSE Drawsko Pomorskie, którzy są klasyfikatorami grzybów świeżych. Konsultacje będą również w Łobzie w godz. 08.00 do 9:00 w siedzibie PSSE w Łobzie, ul. Niepodległości 66/2 oraz pod tel. 91 397 45 42.

Pamiętajcie jednak, że podstawowa zasada gdy się nie jest pewnym znalezionego grzyba to go nie zbierać.

Co w przypadku zatrucia grzybami.

Przy pierwszych objawach zatrucia jak: wymioty, biegunka, które wystąpiły od zjedzenia grzybów po 3, 6 a nawet 24 h (te ostatnie zatrucia są najgroźniejsze) należy zgłosić się do lekarza lub do szpitala! Nie leczyć się domowymi sposobami ! Natychmiast sprowokować wymioty, poprzez wypicie ciepłej wody z solą (dorośli 200-300 ml, dzieci 100 ml wody lekko osolonej) i podrażnienie tylnej ściany gardła.
Zabezpieczyć ten materiał (wymiociny, popłuczyny) oraz resztki niespożytej potrawy i obierzyny do badania mykologicznego. Pozwoli to na precyzyjną diagnozę. Wszystkie osoby, które jadły to samo danie, powinny poddać się kontroli lekarskiej, nawet jeśli (jeszcze) nie odczuwają żadnych dolegliwości. - Nie należy choremu podawać alkoholu oraz mleka (tłuszcze ułatwiają wchłanianie niektórych substancji toksycznych do krwi).

Grzyby zbierane przez naszych mieszkańców - galeria

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej