Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Czy da się unieważnić kredyt frankowy przedsiębiorcy?

  • Napisane przez  Artykuły sponsorowane
Czy da się unieważnić kredyt frankowy przedsiębiorcy?

Kredyty frankowe to temat, który przewija się od dawna. Frankowicze wnoszą pozwy o unieważnienie umowy kredytowej. Najczęściej takie sprawy kończą się wygraną dla frankowiczów. Czy dla przedsiębiorców też jest szansa?

 

Kredyt frankowy

Każdy zadłużony frankowicz zastanawiał się jak oddziaływują na siebie dwie sprawy - kredyt frankowy a działalność gospodarcza. Na początku lat dwutysięcznych kredyty frankowe cieszyły się dużą popularnością. Banki zapewniały kredyty frankowe na bardzo dobrych warunkach. Dla niektórych, była to jedyna możliwość na dostanie kredytu i zakup mieszkania czy domu. Udzielano ich bowiem dla ludzi, którzy nie mieli zdolności kredytowej na kredyt złotówkowy. Dodatkowo banki nie udzielały pełnej informacji o ryzyku związanym z kredytami walutowymi. Kredyty frankowe wydawały się więc znakomitą okazją.

W umowach kredytowych zawarte były klauzule, które są niedozwolone i niezgodne z prawem, a ściślej mówiąc z Kodeksem Cywilnym. To właśnie one są główną podstawą do rozpoczęcia procesu sądowego o nieważność umowy na kredyt frankowy. Jednak dotyczy to kredytów, które nie były przeznaczone na cele związane z działalnością gospodarczą. W ten sposób sytuacja przedsiębiorców jest nieco bardziej skomplikowana od przeciętnych frankowiczów. Wiąże się z tym tematem także o wiele więcej pytań.

Konsument czy przedsiębiorca?

Warto na początek wiedzieć jak rozróżnić konsumenta od przedsiębiorcy. Konsument będzie to osoba, która dokonuje czynności prawnej, na przykład zakupu czy sprzedaży, w celu, który nie jest związany z żadną działalnością gospodarczą ani czynnością zawodową. Przedsiębiorca natomiast,jeśli mówimy o kredytach frankowych, przeznacza go na cele związane z działalnością gospodarczą lub zawodową.

Kredyt frankowy a działalność gospodarcza

Nurtującym zagadnieniem dla frankowiczów jest przeznaczenie kredytu na mieszkanie, które jest wynajmowane najemcom. Wedle prawa wynajmujący mieszkanie musi odprowadzać podatek od uzyskanego dochodu. W ten sposób staje się już przedsiębiorcą, a nie konsumentem. Tak samo będzie w przypadku zakupu mieszkania, lokalu, działki czy budynku za uzyskany kredyt, które będzie inwestycją. Nie znajdą zastosowania tutaj klauzule abuzywne i unieważnienie kredytu.

Odmiennym przypadkiem będzie sytuacja, w której część lokalu będzie przeznaczona na czynności prywatne. Jeśli w lokalu wykonujemy swój zawód i jednocześnie mieszkamy to zalicza się to jako cel niegospodarczy. Jeśli obecnie wynajmujemy czy sprzedajemy zakupione mieszkanie z kredytu, ale zmusiła nas do tego sytuacja życiowa, to również możemy udowodnić, że był to zakup pod cele prywatne.

Czy da się unieważnić kredyt frankowy przedsiębiorcy?

Kredyty frankowe brano nie tylko pod hipotekę przez osoby fizyczne, ale też na przedsiębiorstwa. Zatem czy przedsiębiorcy mają szansę na unieważnienie kredyty we frankach? Tak, jest taka możliwość. Już w 2018 roku sąd wydał wyrok unieważnienia umowy kredytowej zawartej przez bank i przedsiębiorcę.

Co prawda sąd nie mógł powołać się na klauzule abuzywne, ale analizując zapisy w umowie dostrzegł szereg nieprawidłowości. Jedną z nich był zapis, który mówił ,że waloryzować raty oraz kwotę zadłużenia może tylko jedna ze stron umowy. Określił taki zapis jako sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Na tej podstawie Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił umowę kredytową między bankiem a przedsiębiorcą. Podobne stanowisko objął ten sam sąd w 2019 roku, kiedy stwierdził narzucanie warunków kredytowych przez bank. Wówczas również doszło do unieważnienia umowy.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się czy unieważnienie umowy kredytowej to wyjście również z Twojej sytuacji to skontaktuj się z pledziewicz.pl w celu analizy.

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej