Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Spółka z o.o. - Jakie podatki musi odprowadzać?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Spółka z o.o. - Jakie podatki musi odprowadzać?

Prowadzenie przynoszącego zyski biznesu to marzenie wielu Polaków, nie dziwi więc fakt, że osoby, które chcą pracować na własny rachunek zastanawiają się - jednoosobowa działalność gospodarcza czy założenie spółki z o.o.?

Choć niektórzy twierdzą, że spółka z o.o. jest bardziej skomplikowana w założeniu, a jej prowadzenie wiąże się z podwójnym opodatkowaniem, to kwestia, że przedsiębiorca, tzn. wspólnik nie odpowiada swoim majątkiem za zobowiązania firmowe jest ogromną zaletą tej formy prowadzenia własnego biznesu. Zastanówmy się więc, jakie podatki musi odprowadzać spółka z o.o.?

  • Jakie podatki musi odprowadzać spółka z o.o.?
  • Księgowość w spółce z o.o.
  • Podsumowanie

Jakie podatki musi odprowadzać spółka z o.o.?

Spółka z o.o. jest to kapitałowa spółka prawa handlowego i główna różnica pomiędzy JDG, a spółką z o. o., w kwestii wypłaty zarobionych pieniędzy i podatków w firmie, polega na tym, że w JDG dochód z działalności w całości trafia na konto właściciela i od razu podlega opodatkowaniu, a pieniądze będące na koncie spółki, mówiąc w uproszczeniu, są to środki firmowe i nie można nimi swobodnie dysponować.

W przypadku spółki z o.o., podatek płaci się najpierw od dochodu firmy i jest to podatek od osób prawnych CIT. Co więcej, wspólnicy w spółce płacą również podatek PIT od dywidend i innych udziałów w zyskach, tzw. “podwójne opodatkowanie”. Nawet jeśli wspólnik jest zatrudniony w spółce jako pracownik, to jego wypłata też podlega opodatkowaniu (podatek PIT). Nie wolno też zapominać, że spółka z o.o. jest też płatnikiem podatku VAT.

Księgowość w spółce z o.o.

Warto wiedzieć, że podczas zakładania spółki z o.o., już w momencie wpisywania działalności gospodarczej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG) trzeba wiedzieć, jak będzie prowadzona księgowość w spółce. W Polsce, duże przedsiębiorstwa mają zazwyczaj własne działy księgowe, a mniejsze spółki z o.o. korzystają z usług biur rachunkowych i pomocy doradcy podatkowego.

Wypada pamiętać, że w rezultacie wprowadzenia zmian podatkowych i “Polskiego Ładu” wiele biur rachunkowych i doradców podatkowych w Polsce specjalizuje się wyłącznie w usługach księgowych i podatkowych dla spółek z oo. Przykładowo, doradca podatkowy Bydgoszcz ma taką oto ofertę (cytuję):  “Grono specjalistów z kompetencjami zajmie się wszystkimi zobowiązaniami związanymi z prowadzeniem pełnej księgowości spółki z o.o.”.

W przypadku działalności gospodarczej, która ma formę spółki z oo, prowadzenie pełnej księgowości jest bezwarunkowe i musi być to robione zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami. Ustawa o rachunkowości ściśle precyzuje obowiązki przedsiębiorców, a prowadzenie ksiąg rachunkowych i sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych w spółce z oo, to tylko niektóre wymagania jakie stawia polski rząd.

Podsumowanie:

Z pewnością podatki w spółce z o.o. są dość skomplikowaną sprawą i dla osób, które nie orientują się w tym temacie, współpraca z doradcą podatkowym będzie jedynym słusznym rozwiązaniem.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej