Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Nadaj paczkę z InPost, krótki przewodnik

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Nadaj paczkę z InPost, krótki przewodnik

Kurierzy powszechnie i od dawna robią dostawy z e-commerce, choć od paru lat tradycyjne przesyłki kurierskie prześcignęły Paczkomaty®, które są obecnie najczęściej wykorzystywaną metodą wysyłki paczek ze sklepów internetowych. Jednakże jeśli chodzi o usługi kurierskie dla klientów indywidualnych, to do niedawna przesyłki kurierskie zdecydowanie ustępowały popularnością nadaniu przesyłki w urzędzie pocztowym.

Zmieniło się to drastycznie w ubiegłym roku. Badania przeprowadzone w kwietniu 2021 roku przez Kantar Polska wskazały, że nawet siedmiu na dziesięciu ankietowanych wybiera nadając przesyłki wybiera Paczkomaty®. To aż o dwadzieścia pięć punktów procentowych więcej niż wskazało na na urząd pocztowy, który jeszcze rok wcześniej był najczęściej wybieraną metodą nadania paczki. Przesyłki kurierskie nadawane bezpośrednio u kuriera wciąż pozostają na trzecim miejscu, z dużo mniejszą liczbą wskazań. Kurierzy rzadko odbierają paczki bezpośrednio od klientów, zapewne dlatego, że za taką usługę trzeba więcej zapłacić, a jednocześnie trzeba czekać na kuriera w domu. Tymczasem w Paczkomatach® można nadawać zarówno przesyłki kurierskie, jak i do Paczkomatu®, o każdej porze dnia i nocy (nie tylko w dni robocze), a ponieważ na terenie całej Polski jest już ponad szesnaście tysięcy urządzeń, to prawie każdy ma pod ręką Paczkomat®, w którym może wygodnie nadać przesyłkę. Do tego dochodzi bezpieczny transport, szybka dostawa i korzystne ceny, a także łatwość wysyłki paczki z Paczkomatu®. To jak nadać przesyłkę z Paczkomatu®? Poczytaj na temat usług InPost na stronie operatora - https://inpost.pl/wysylam - lub kontynuuj lekturę naszego artykułu. Omawiamy wszystko szczegółowo.

Tani kurier w aplikacji

Przesyłki kurierskie można najłatwiej nadać korzystając z aplikacji InPost Mobile. Jeżeli korzystasz z doręczenia przesyłki do Paczkomatu® to zapewne już ją masz, bo wielce ułatwia korzystanie z usług tego typu (usługi kurierskie zresztą też wspiera). Korzystając z aplikacji można zamówić zarówno tradycyjne usługi kurierskie, jak i przesyłkę do Paczkomatu®. Sam proces nadania przesyłki jest przy tym szybki, intuicyjny i nie wymaga drukowania etykiety nadawczej. Na dole ekranu głównego aplikacji wybierz ikonę nadania przesyłki (to taka ze strzałką). Zostaniesz przeniesiony na ekran wyboru parametrów przesyłki. Masz do wyboru przesyłkę do Paczkomatu® i do rąk własnych za pośrednictwem kuriera. Poza tym musisz wybrać gabaryt paczki. Jest ich trzy i odpowiadają trzem różnym skrytkom Paczkomatu®. W efekcie różnią się tylko wysokością (od 9 cm do 41 cm), bo powierzchnię wszystkie skrytki Paczkomatu® mają taką samą. Cena usługi zależy od metody doręczenia i gabarytu paczki, bez względu na jej wagę. Jest to wygodniejsze niż wycena w oparciu o wagę paczki, stosowana zwykle przez kurierów, bo łatwiej zmierzyć paczkę niż zważyć, a zresztą każdy kto widział kiedyś Paczkomat® z bliska bez problemu oceni na oko do jakiej skrytki wejdzie dana paczka.

Na kolejnych ekranach wypełnisz formularz z danymi nadawcy i odbiorcy. Niezbędne dane to numer telefonu, adres e-mail, imię i nazwisko. Przy czym twój numer telefonu będzie już wpisany, ponieważ jest przypisany do konta użytkownika. Na ekranie danych odbiorcy wybierzesz też Paczkomat® docelowy korzystając z mapy lub wyszukiwarki. Oczywiście jeżeli kurier ma dostarczyć paczkę do rąk własnych, to będzie trzeba też podać dokładny adres dostawy. Dane odbiorcy można też pobrać z książki adresowej w telefonie. Natomiast na ekranie z danymi nadawcy możesz poprosić też o fakturę VAT za usługi kurierskie. Raz wprowadzone dane do faktury za usługi można zapisać w aplikacji żeby wykorzystać je w przyszłości. W tym samym miejscu wybierzesz też sposób płatności za usługę. Do wyboru jest BLIK, karta płatnicza, szybki przelew online i Google Pay. Po uiszczeniu opłaty, w opisie przesyłki w aplikacji znajdziesz kod QR i kod nadania (który otrzymasz również w wiadomości e-mail od operatora). Teraz pozostało już tylko udać się do dowolnego z szesnastu tysięcy Paczkomatów® lub Punktu Obsługi Paczek. Aby nadać przesyłkę w Paczkomacie® wystarczy zeskanować wspomniany kod QR w czytniku urządzenia. Alternatywnie, można wpisać w terminalu Paczkomatu® numer telefonu nadawcy i kod nadania. Otworzy się skrytka, do której należy włożyć paczkę. Zamknij drzwiczki i gotowe - paczka nadana, wkrótce trafi w ręce kuriera, który wyśle ją w dalszą drogę. Kurierzy InPost mają na dostarczenie przesyłki dwa dni robocze, ale zwykle paczka dociera do celu już następnego dnia po nadaniu.

Kurier online

Kurierzy obsługują nie tylko użytkowników aplikacji. Alternatywnym sposobem wysyłki paczek z Paczkomatu® jest serwis Szybkie Nadania online. Można za jego pomocą nadawać przesyłki do Paczkomatów® i z dostawą przez kuriera, bez potrzeby rejestracji, czy zakładania konta w systemie operatora. W porównaniu do aplikacji ma tą zaletę, że... nie wymaga instalowania aplikacji. Jest też nieco bardziej przejrzysty, ponieważ cały formularz mieści się na jednej stronie internetowej. Główną wadą serwisu Szybkie Nadania jest konieczność wydrukowania etykiety nadawczej: nie każdy ma dostęp do drukarki. Nawet jeśli masz drukarkę, to nadanie przesyłki w ten sposób wymaga nieco więcej planowania niż nadanie paczki za pomocą aplikacji, co można zrobić bardzo spontanicznie. Takie rozwiązanie może się jednak sprawdzić lepiej jeżeli chcemy powierzyć nadanie przesyłki innej osobie, ponieważ do nadania jej w Paczkomacie® potrzebna jest tylko sama paczka z etykietą. Wystarczy zeskanować kod kreskowy z etykiety w terminalu urządzenia i włożyć paczkę do skrytki, która się otworzy. Sprawdza się to szczególnie dobrze w przypadku nadawania kilku paczek na raz, bo jest prostsze i szybsze niż wpisywanie kodów nadania.

Sam proces nadania przesyłki wygląda bardzo podobnie do tego w aplikacji. Wybierz metodę dostawy (kuriera lub Paczkomat®) oraz jeden z trzech gabarytów paczki. Podaj nazwę, e-mail i telefon nadawcy i odbiorcy oraz wybierz Paczkomat® docelowy lub wprowadź adres dla kuriera. Zapłać online kartą, BLIKiem, lub przelewem. Po dokonaniu opłaty za usługę otrzymasz etykietę nadawczą w formacie PDF. Wydrukuj ją w dogodnej chwili i naklej na opakowaniu przesyłki. Zanieś ją do Paczkomatu® i zeskanuj kod z etykiety, a następnie włóż ją do skrytki, która się otworzy. Paczka nadana - kurierzy operatora wkrótce się nią zaopiekują.

Kurier dla zaawansowanych

Jeżeli opcje dostępne w ramach usługi Szybkie Nadania nie są dla ciebie wystarczające, możesz skorzystać z Managera Paczek InPost. Po zarejestrowaniu w systemie uzyskujesz dostęp do bardziej rozbudowanych usług. Po pierwsze, możesz wygenerować wiele przesyłek na raz. Możesz też zamówić tzw. podjazd kurierski (co oznacza, że kurier przyjedzie do ciebie po przesyłki). Z tej usługi można skorzystać za darmo przy nadawaniu co najmniej pięciu paczek. Możesz też nadawać przesyłki za pobraniem. Paczka pobraniowa jest często preferowaną opcją dla osób kupujących online, ponieważ daje im większe poczucie bezpieczeństwa. Wybierz najlepszą dla ciebie opcję i korzystaj z usług kurierów tak jak ci wygodnie.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej