Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Jak działa system płatności Paybynet?

 • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Jak działa system płatności Paybynet?

Paybynet to pierwszy w Polsce system szybkich płatności online, który daje możliwość realizacji przelewu bezpośrednio z rachunku klienta na rachunek sklepu internetowego lub organu administracji publicznej. To jedyna taka usługa w naszym kraju, w której bezpieczeństwo transakcji gwarantuje instytucja będąca kluczowym elementem polskiego sektora bankowego.

Na czym polegają płatności online Paybynet?

System płatności online Paybynet powstał w 2007 r. z inicjatywy KIR jako narzędzie umożliwiające dokonywanie bezpośrednich płatności elektronicznych w sklepach internetowych i w podmiotach administracji publicznej. Paybynet to rozwiązanie oparte na infrastrukturze międzybankowego systemu rozliczeniowego Elixir, dzięki czemu możliwe jest bezpośrednie przekazywanie pieniędzy z rachunku bankowego nadawcy na rachunek bankowy odbiorcy. 

Działanie systemu płatności online Paybynet polega w głównej mierze na:

 • automatycznym przesyłaniu danych od sprzedawcy do banku kupującego koniecznych do zrealizowania płatności (numer konta odbiorcy, kwota transakcji, nazwa odbiorcy, ID transakcji),
 • prezentacji w banku płatnika wypełnionego formularza przelewu,
 • przesłaniu do sprzedawcy informacji online o dokonaniu nieodwołalnego zlecenia płatniczego na jego rzecz.

Płatności przez internet realizowane w ramach Paybynet to również obsługa transakcji online wykonywanych za pomocą kart płatniczych. Ponadto usługa jest zintegrowana m.in.
z elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP) oraz innymi systemami e-urzędów, co umożliwia szybkie i wygodne regulowanie opłat administracyjnych i generowanie Elektronicznego Poświadczenia Opłaty bez konieczności wychodzenia z domu.

Płatności internetowe dla e-sklepu

Paybynet umożliwia realizację płatności za transakcje przeprowadzone online bezpośrednio
z jednego rachunku bankowego na drugi. Dane przelewu są automatycznie wypełniane przez system, dzięki czemu ryzyko popełnienia błędów zostaje zminimalizowane praktycznie do zera, a tym samym odciąża systemy bankowe.

Dzięki wdrożeniu płatności dla e-commerce Paybynet może w istotny sposób przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności kanałów internetowych banku, a nawet być argumentem do pozyskiwania przez niego nowych klientów. Każdego roku systematycznie rośnie liczba sklepów internetowych oraz organów administracji publicznej, które udostępniają swoim klientom systemy płatności internetowych, w tym przede wszystkim narzędzie Paybynet.

Korzyści z wdrożenia szybkich płatności w internecie Paybynet:

 • bezpieczeństwo – system płatności internetowych Paybynet to jedyna usługa w
  Polsce, której bezpieczeństwo gwarantuje instytucja będąca częścią sektora bankowego (KIR),
 • odciążenie infrastruktury informatycznej banku – dane przelewu są automatycznie wypełniane przez system, co eliminuje ryzyko popełnienia błędów,
 • stabilne przychody – szybki i systematyczny rozwój rynku e-commerce oraz wciąż rosnąca liczba konsumentów płacących w sieci poprzez bankowość elektroniczną sprawia, że rośnie również liczba transakcji obsługiwanych przez banki (wymierne korzyści dla banków wynikające z wdrożenia takiej usługi),
 • szersza oferta – zwiększenie atrakcyjności kanałów internetowych banku wpływa na realną możliwość pozyskania nowych klientów.

Operator systemu płatności Paybynet

Za bezpieczne płatności internetowe Paybynet odpowiada KIR, będący operatorem usługi, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem rozliczeń międzybankowych oraz niezawodnością wymiany informacji elektronicznych. Dane niezbędne do przeprowadzenia transakcji wymieniane są z wykorzystaniem podpisu elektronicznego oraz protokołu SSL, a same informacje o przelewach są szyfrowane.

Dodatkowe informacje

 • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej