Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Co to jest podatek od sprzedaży nieruchomości?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Co to jest podatek od sprzedaży nieruchomości?

Stawka podatku od sprzedaży nieruchomości jest w Polsce stała i wynosi 19% wartości dochodu, jaki uzyskaliśmy na transakcji. Opłata regulowana jest Ustawą o podatku dochodowym, a sama należność zasila budżet lokalny, czyli gminny. Opodatkowana jest nieruchomość, której właścicielem jest osoba fizyczna. Przedsiębiorcy nie są objęci obowiązkiem wniesienia daniny z tytułu obrotu mieszkaniami czy budynkami.

Kiedy należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

Najczęstszą sytuacją, w której dochodzi do naliczenia podatku przez urząd skarbowy, jest dokonanie sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat podatkowych (nalicza się je od roku następnego niż ten, w którym doszło do transakcji) od wzbogacenia się. Jeśli jednak wstrzymamy się ze sprzedaniem naszej własności i odczekamy pięć lat, wówczas zostajemy zwolnieni z tego obowiązku. Danina jest naliczana głównie dla osób fizycznych, a nie tych, które jako przedsiębiorcy zajmują się obrotem nieruchomościami. Więcej na temat opodatkowania sprzedawanych nieruchomości znajdziecie na stronie internetowej https://przyjazne-deklaracje.pl/sprzedales-nieruchomosc-sprawdz-jakie-deklaracje-musisz-wypelnic/.

Kto może uniknąć opłaty?

Najprostszym warunkiem do spełnienia jest odczekanie pięciu lat podatkowych od nabycia nieruchomości, zanim zdecydujemy się na jej sprzedanie. Wówczas urząd skarbowy nie traktuje tego jako wzbogacenie się, lecz zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Można także uniknąć opłaty w inny sposób. Danina jest nazywana potocznie „podatkiem od wzbogacenia się”, jednak aby do niego doszło, kwota sprzedaży musi być wyższa, niż ta, za którą kupiliśmy mieszkanie czy dom.

Prostym krokiem do uniknięcia obowiązku zapłaty podatku jest sprzedanie mieszkania za kwotę niższą, niż wynosiła jego wartość w momencie, gdy je kupowaliśmy. W takim przypadku urząd skarbowy nie może nałożyć na nas podatku. Tak samo stanie się, gdy sprzedamy nieruchomość za taką samą kwotę, za jaką ją nabyliśmy. Oznacza to, że nie wzbogaciliśmy się na transakcji, dlatego nie ma podstaw do wniesienia opłaty. Oczywiste jest, że kwota dochodu z zakupu nie powinna być sztucznie zaniżona tylko po to, aby uniknąć rozliczenia. Urząd może w każdej chwili dokona kontroli transakcji, podczas której sprawdzi jej prawidłowy przebieg oraz skontroluje poprawność kwoty.

Kolejnym warunkiem, jaki należy spełnić, aby uniknąć płacenia „podatku od wzbogacenia się”, jest przeznaczenie całego dochodu na własne cele mieszkaniowe. Dotyczą one wszelkich aktywności związanych z kupnem nowej nieruchomości. Jeżeli z całej sumy zostanie nam reszta po dokonaniu kupna nowego mieszkania, od tej kwoty zostanie odprowadzona obowiązkowa danina.

Jak rozpatrywane są wydatki na własne cele mieszkaniowe?

Do tego rodzaju wydatków zalicza się wszelkiego rodzaju remonty czy wyposażenie dotyczące nowego miejsca zamieszkania. Dodatkowo w skład listy wchodzą instalacje oraz ich modyfikacje, które mają na celu polepszenie jakości życia mieszkańców. Własne cele mieszkaniowe to również wszystkie meble oraz zabudowy. Suma wszystkich wydatków zostanie zwolniona z podatku lub właśnie o nią zostanie pomniejszona danina.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej