Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Chcesz sprzedać firmę? Sprawdź jak wycenić markę przedsiębiorstwa

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Chcesz sprzedać firmę? Sprawdź jak wycenić markę przedsiębiorstwa

Wartość przedsiębiorstwa to składowa wielu różnych elementów, w tym zarówno aktywa niematerialne, jak i materialne. Duże znaczenie w tym kontekście ma wycena marki, znaku towarowego, opłat licencyjnych itp. Jest to szczególnie ważne w przypadku przygotowania do sprzedaży firmy. Jak wykonać wycenę przedsiębiorstwa i na co zwrócić uwagę?

Jak sprzedać firmę? Sprawdź w jaki sposób wycenić markę przedsiębiorstwa

W przypadku każdej działalności gospodarczej w grę wchodzi możliwość sprzedaży całej firmy lub jej poszczególnych części. Bardzo często najistotniejszym elementem jest wartość marki, którą należy określić na podstawie obowiązującego prawa. Ważne jest zachowanie obiektywizmu i opieranie się na konkretnych przesłankach. O czym dokładnie mowa?

Wycena marki przedsiębiorstwa - kiedy wykonać?

Wycena marki całego przedsiębiorstwa jest możliwa w każdej sytuacji, ale najczęściej dokonuje się jej na etapie przygotować do sprzedaży firmy lub udziałów, poszerzenia składu właścicielskiego, wejścia podmiotu na nowy rynek czy oszacowanie szans na rozwój w samej branży. Oszacować wartość marki można na wiele sposobów, ale zanim się do tego przystąpi, warto dokładnie przeanalizować, co kryje się pod pojęciem marki. Zgodnie z międzynarodowym standardem ISO (100668:2010), przez markę, czyli brand, trzeba rozumieć wszelkie odnoszące się, związane z funkcją marketingową wartości niematerialne obejmujące, nazwy, znaki, określenia, symbole, logo, a także projekty graficzne oraz ich kombinacje, które mają na celu zidentyfikowanie towarów, usług lub jednostek bądź stworzenie charakterystycznych obrazów i skojarzeń u interesariuszy, generujących w ten sposób korzyści ekonomiczne. W kontekście marki jest brana często pod uwagę także wycena znaku towarowego, więcej na ten temat przeczytaj na blogu Rzeczoznawcy.net.pl.

Chcesz sprzedać firmę? Sprawdź jak wycenić markę przedsiębiorstwa

Metody wyceny marki - rodzaje i charakterystyka 

Jeśli chodzi o wycenę wartości niematerialnych, w tym właśnie marki, która ma wpływ na finalną wartość całego przedsiębiorstwa, można wyróżnić kilka podstawowych metod. Wśród najczęściej stosowanych grup metod przy wycenie marki wymieniamy: metody rynkowe, metody dochodowe oraz metody kosztowe. Właściwa wycena polega więc w dużej mierze na dobraniu odpowiedniej, adekwatnej do okoliczności, metody. Podejście kosztowe (tj. metoda kosztowa) polega na wycenie marki na podstawie kalkulacji kosztów, jakie trzeba byłoby ponieść w celu optymalizacji korzyści, które dostarcza istniejąca już marka. Warto dodać, że podejścia kosztowego używa się stosunkowo rzadko. Podejście dochodowe sprowadza się do prognozowania szacunkowego zwrotu kapitału przy uwzględnieniu wszystkich kosztów (np. mnożnik zysku, wycena oparta na potencjalnych opłatach licencyjnych czy metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych). Metody oparta na aspektach rynkowych z kolei to m.in. metoda porównawcza, a więc zestawienie wartości marki jednego podmiotu z oszacowaniem wartości marki podobnego z tej samej lub nawet różnych branż.

Chcesz sprzedać firmę? Sprawdź jak wycenić markę przedsiębiorstwa

Jak przeprowadzić wycenę marki?

Wartość przedsiębiorstwa to więc nie tylko kwestia samych finansów, majątku firmy, ale także know how, dany znak towarowy i właśnie marka. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wycena marki firmy - Rzeczoznawcy.net.pl nie jest tak prostym wyzwaniem, jak się może wydawać. Oszacowanie wartości marki warto zlecić profesjonalistom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie i narzędzia, dzięki którym wycena będzie precyzyjna. Rzeczoznawcy.net.pl są profesjonalistami do wycen przedsiębiorstw, działając skutecznie wedle oczekiwań użytkownika.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej