Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Malwa ogrodowa - sadzenie, uprawa, wymagania

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Grafika: materiał partnera Grafika: materiał partnera

Malwy ogrodowe to wspaniała dekoracja ogrodów. Jest to roślina o bardzo efektownym kwitnięciu, pokazująca swoje piękno przez całe lato – kwitnąc od czerwca do sierpnia. Zalicza się ona do bylin, które kwitną najczęściej przez okres od 2 do maksymalnie 4 lat, jednak wysoka zdolność do samosiewu sprawia, że na jednym stanowisku rosną przez bardzo długi czas. Jak wygląda sadzenie i uprawa malwy?

Malwa w ogrodzie

Malwa to roślina kilkuletnia, która zachwyca swoim naturalnym pięknem. Malwy ogrodowe spotykamy bowiem zarówno w wiejskich ogrodach, jak i na miejskich terenach zielonych, zwłaszcza w pobliżu osiedli mieszkalnych. Są one bardzo swojskie, budząc w ten sposób pewien sentyment.

Poszczególne odmiany malwy różnią się pomiędzy sobą:

  • kwiatostanami (pojedyncze, pełne, półpełne)
  • wysokością (od 1,5 m do 2,5 metra)
  • kolorem (żółte, białe purpurowe, różowe, czerwone i czarne)

Popularne odmiany malwy to Malwa Blacknight, różnokolorowa Malwa pełna Chater’s Duble Mix czy Malwa pełna Chater’s Double Red. Jak wygląda uprawa malwy?

Malwa uprawa – wymagania

Uprawa malwy ogrodowej, przy trzymaniu się kilku ważnych wytycznych, jest całkiem prosta i przyjemna. Najważniejsze jest to, aby zapewnić malwom stanowisko dobrze nasłonecznione z przepuszczalnym gruntem. Wtedy pięknie kwitnie, pokazując pełną krasę swoich obfitych kwiatostanów.

Drugą ważną rzeczą jest palikowanie malwy. Rośliny te osiągają bowiem nawet powyżej dwóch metrów wysokości. Dodatkowo w okresie kwitnięcia kwiatostany są ciężkie, co powoduje uginanie się pędów pod ich ciężarem. Z tego też powodu malwy należy sadzić w miejscach osłoniętych przed wiatrem. Nie bez powodu tak często widzimy, jak dekorują mury czy ogrodzenia.

Oczywiście można je sadzić także na rabatach, jednak trzeba pamiętać wtedy o palikowaniu, a także odpowiednim osłonięciu ich przed wiatrem za pomocą innych roślin, np. wysokich krzewów. Tylko trzeba zrobić to tak, aby zapewnić im dużą ilość słońca.

Malwa ogrodowa - sadzenie, uprawa, wymagania

Malwa sadzenie

Jeśli chodzi o sadzenie malwy, to można skorzystać z młodych sadzonek, które wkłada się do gruntu od października do początku listopada – malwa ogrodowa jest mrozoodporna. Można także wysiać malwę z nasion, co robi się latem. Młode sadzonki podlewamy dość obficie wodą. Przed posadzeniem można delikatnie podciąć korzenie, pobudzając je do rozrostu.

Malwa ogrodowa uprawa

Kiedy malwa już rośnie w naszym ogrodzie, to wystarczy zadbać o to, aby nie miała zbyt sucho. Przy czym nie lubi ona także zbyt mokrego podłoża. Najlepiej rośnie, kiedy podlewa się ją rzadziej, ale obficiej. Zbyt sucha gleba może spowodować pojawienie się tzw. rdzy malwy. Natomiast zbyt mokra otwiera drogę chorobom grzybowym. Ponadto chcąc zapewnić malwie jak najdłuższą żywotność, należy koniecznie obcinać już przekwitłe kwiatostany.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej