Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Czy po 25 kwietnia będziesz mógł odbierać telewizji? Tego dnia nastąpi zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej

  • Napisane przez  DSI
Obraz Alexander Antropov z Pixabay Obraz Alexander Antropov z Pixabay

Od ponad 10 lat cyfrowa emisja telewizji naziemnej w Polsce dostępna jest dla widzów w standardzie DVB-T. 25 kwietnia 2022 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na nowszy i bardziej efektywny standard DVB-T2/HEVC.

Warto wiedzieć czy telewizor, którym aktualnie odbieramy telewizję naziemną jest w stanie odbierać DVB-T2

DVB-T2 to standard oferujący lepszą efektywność wykorzystania dostępnego pasma częstotliwości, który umożliwia m.in. nadawanie większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości – wszystkie programy w ramach telewizji naziemnej będą nadawane w jakości HD, a niektóre nawet w Ultra HD. Nowy standard telewizji naziemnej jest wykorzystywany w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii.

Inną korzyścią jest lepsza jakość dźwięku w technologii nowej generacji Dolby AC-4, zapewniającej poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej. Ponadto zaletą nowego standardu nadawania telewizji naziemnej są usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV oraz większa odporność na zakłócenia.

Budynki wielorodzinne, które zostały oddane do użytku od 23 lutego 2013 roku powinny być wyposażone w odpowiednią zbiorową instalację antenową, pozwalającą na odbiór sygnału cyfrowego programów telewizyjnych i radiowych nadawanych w ramach telewizji naziemnej.

Co ciekawe z uwagi na sytuację geopolityczną wynikającą ze zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz nasilonej polityki dezinformacyjnej o zasięgu międzynarodowym na wniosek MSWiA Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął decyzję o przesunięciu w czasie zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC dla MUX-3. Oznacza to, że Telewizja Polska S.A. czasowo utrzyma nadawanie programów emitowanych na MUX-3 w dotychczasowym standardzie DVB-T/MPEG-4.

Widzowie, których odbiorniki nie są jeszcze przystosowane do nowego standardu telewizyjnego DVB-T2/HEVC, nie utracą dostępu do programów TVP1, TVP2 czy TVP Info i zyskają więcej czasu na przygotowanie się do tej zmiany.

Wnioski o dofinansowanie dekodera

Wniosek o dofinansowanie zakupu telewizora (250 zł) lub dekodera (100 zł) przystosowanego do odbioru telewizji w nowym standardzie można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem formularza online na platformie gov.pl lub Poczty Polskiej, w tradycyjnej formie papierowej.

Czy Twój telewizor odbiera DVB-T2/HEVC

Od 1 grudnia 2019 każdy odbiornik telewizyjny wprowadzony do sprzedaży na terytorium Polski musi posiadać parametry pozwalające odbierać sygnał zarówno w obecnie obowiązującym standardzie nadawania telewizji naziemnej DVB-T/MPEG-4, jak i w nowym DVB-T2/HEVC. Dodatkowo od 1 stycznia 2021 musi być także wyposażony w funkcjonalność telewizji hybrydowej (HbbTV), pozwalającej znacząco rozszerzyć możliwości techniczne telewizji naziemnej o funkcje internetowe.

To, czy telewizor będzie obsługiwał DVB-T2 i kodek HEVC, można sprawdzić dzięki nowemu kanałowi TVP o nazwie Sprawdzam TV (numer 28). Jeśli na niego wejdziesz zobaczy obraz i usłysz dźwięk, to oznacza to, że Twój TV spełnia wymagania nowego standardu

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej