Intermarche Drawsko


Grupa Teatralna Klepsydra podsumowuje 2014 rok

 • Napisane przez  Klepsydra
 • Galeria
Grupa Teatralna Klepsydra podsumowuje 2014 rok

Najważniejsze w 2014 roku działania „Klepsydry”- grupy teatralnej działającej przy kaliskim Liceum, której opiekunem jest Joanna Mączkowska, polonistka, absolwentka reżyserii krakowskiej PWST (filii we Wrocławiu).

 • Wizyta w Krakowie: 1-6 maj

Po zwiedzeniu Krakowa, Wieliczki i muzeum Auschwitz, jedno przedpołudnie spędziliśmy w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego, podpatrując jak radzą sobie studenci pierwszego roku na zajęciach. To niezwykłe, że mieliśmy dzięki naszej opiekunce - Joannie Mączkowskiej taką, daną tylko nielicznym -  możliwość. Bo by dostać się  do krakowskiej PWST, gdzie na jedno miejsce przypada blisko stu kandydatów, trzeba być faktycznie orłem. 

 • Laureaci Przeglądu: 9 maj

Wzięliśmy udział  w Powiatowym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych w Czaplinku. Wygrana gwarantowała laureatom występ w Świdwinie i możliwość „zmierzenia się” z najlepszymi ekipami z naszego województwa. Potrzebna była jedynie odrobina szczęścia oraz troszeczkę dobrych chęci, bo wysiłek włożony na próbach spektaklu „Za kurtyną czasu” (scenariusz : Bogumił Kurylczyk, reżyseria: Joanna Mączkowska) gwarantował resztę, czyli sukces. I tak się stało. Odnieśliśmy zwycięstwo, gdyż to nas uznano za laureatów tego przeglądu (kategoria: teatry  młodzieżowe i dorosłych). 

 • W trójce najlepszych teatrów: 18 maj

Jury na Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych w Świdwinie doceniło „Klepsydrę”, zaliczając ją do trójki najlepszych teatrów w naszym województwie.

 • Widowisko „Parada zjaw”: 16 czerwiec

Na nowo otwartej przystani nad Bobrowem Wielkim, zaraz po oficjalnych uroczystościach - jako pierwsze na pomoście stanowiącym jednocześnie estradę pod gołym niebem, pojawiły się zjawy, paradując przed publicznością w korowodzie barwnego widowiska, opartego na motywach starych, kaliskich legend. Wyreżyserowała go Joanna Mączkowska na kanwie scenariusza Bogumiła Kurylczyka. 

Spektakl o biednej Lizie, zakochanej w bogatym kominiarczyku, która postanowiła oszukać diabła, by zdobyć pieniądze na posag - zrealizowano dzięki współpracy Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” i Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim. A wśród widzów byli m.in. starosta drawski Stanisław Cybula oraz burmistrz Kalisza  Pomorskiego Michał Hypki.

 • Z wizytą w „czyśćcu”: 18 wrzesień

Niewielką, ale silną grupą, pod czujnym okiem Joanny Mączkowskiej i w towarzystwie Bogumiła Kurylczyka, odwiedziliśmy Zakład Karny w Wierzchowie. Była to kolejna wizyta „Klepsydry”, która piosenkami niesie osadzonym powiew dobra oraz normalności. I robi tak nieodmiennie od kilku lat. Właśnie dlatego, w uznaniu dla tej naszej misji, dyrekcja ZK potraktowała nas jako bardzo specjalnych gości, umożliwiając poznanie „świata za murami”, o którym wiemy tak mało.

 • Odkrywanie tajemnic: 7 październik

My – z „Klepsydry”, zamieniliśmy się w czarodziejki i czarodziejów, by zdradzić publiczności, zgromadzonej w auli Liceum, „Tajemnice kaliskiej Czerwonej Szkoły” oraz „Tajemnice kaliskiego Kościoła”. Czytaliśmy teksty do multimedialnych prezentacji historii dwóch najważniejszych gmachów w naszym mieście. Projekt przygotowany i pilotowany przez Joannę Mączkowską i Bogumiła Kurylczyka, został zrealizowany we współpracy Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” oraz Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim.

 • Spektakl „Orzeł i zając”: 11 listopad

W Dniu Niepodległości, w kaliskim Ośrodku Kultury wystawiliśmy spektakl „Orzeł i zając”  połączony z koncertem pieśni patriotycznych. Także ten projekt został zrealizowany we współpracy Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” oraz Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim. Temat przewodni spektaklu wg scenariusza Bogumiła Kurylczyka, wyreżyserowanego przez Joannę Mączkowską, stanowił herb Kalisza Pomorskiego, wyrażający zawsze aktualne przesłanie o walce rozumu z siłą, i sile mądrości, jaką daje ich zjednoczenie.

 • Kaliski herb nad Drawskiem: 1 grudzień

Spektakl na temat wzajemnych relacji orła i zająca, widniejących na herbie Kalisza Pomorskiego, oraz niezwykłego przesłania jakie ten miejski symbol niesie od ponad 700 lat, kaliscy licealiści z grupy teatralnej „Klepsydra” wystawili gościnnie w Ośrodku Kultury w Drawsku Pomorskim. Pojechali tam na zaproszenie jego dyrekcji, urzeczonej symboliką tej historyczno-społecznej sztuki oraz jej realizacją przez Joannę Mączkowską, która nie tylko reżyserowała spektakl ,ale także opracowała scenografię i choreografię.

 •  „Klepsydra” uświetnia uroczystości

Uczniowie teatralnie zaprezentowali się m. in.  na  uroczystościach: „Święta  Szkoły”  i ślubowania klas pierwszych(11 wrzesień), rocznicy zdobycia Kalisza Pomorskiego przez  Armię Czerwoną (11 luty), Dnia Świętego Walentego (14.02),  Gali Talentów w Centrum Kultury w Drawsku Pomorskim, gdzie Julia Herba otrzymała Nagrodę Burmistrza Kalisza Pomorskiego (18.03), pożegnania absolwentów (25.05), jasełkach (16.12).

 • O „Klepsydrze” w „Dramburger Kreisblatt”

Wydawane w Niemczech czasopismo „Dramburger Kreisblatt”, zamieściło w ostatnim numerze (3/2014) informację o działaniach grupy teatralnej „Klepsydra”. Jej spektakle przybliżają bowiem współczesnym  mieszkańcom miasta związane z nim stare legendy. Jak podkreślono, te działania, przywracające pamięć o wielowiekowych, bogatych dziejach Kalisza Pomorskiego, czyli także o naszych korzeniach, przebiegają we współpracy Liceum z Urzędem Miejskim. A wybrana droga teatralnego przekazu gwarantuje dotarcie z historyczną prawdą także do młodego pokolenia.  

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto