Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Radziecki taktyczny zestaw rakietowy mogący przenosić pociski jądrowe. Ostatni raz wystrzelono z niego na lotnisku w Broczynie

  • Napisane przez  DSI
Ostatni start „Toczki” w Wojsku Polskim. Miejsce startu - lotnisko Broczyno (okolice Czaplinka), miejsce upadku rakiety - poligon drawski. Fot. Mako51,CC BY-SA 4.0 Wikipedia Ostatni start „Toczki” w Wojsku Polskim. Miejsce startu - lotnisko Broczyno (okolice Czaplinka), miejsce upadku rakiety - poligon drawski. Fot. Mako51,CC BY-SA 4.0 Wikipedia

9K79 Toczka to radziecki taktyczny zestaw rakietowy klasy ziemia-ziemia z pociskami balistycznymi. Ostatni pocisk z tej platformy mogącej przenosić broń jądrową wystrzelono na lotnisku w Broczynie.

Tej ciekawostki dowiedzieliśmy się po ostatniej aferze „wycieku” bazy zasobów Wojska Polskiego.  Ostatnim i najbardziej zaawansowanym technicznie zestawem rakiet taktycznych, zdolnych do przeprowadzania uderzeń jądrowych, użytkowanym w Wojsku Polskim od 1987 roku był system 9K79 "Toczka". W nazewnictwie NATO początkowo nadano mu kod FROG-9, który później zmieniono na SS-21 Scarab A.

Z uzbrojoną rakietą pojazd ważył ok. 18 t i mógł rozwijać prędkość marszową ok. 60 km/h, a zasięg wyrzutni po drogach wynosił ok. 650 km. Wyrzutnia była wyposażona w aparaturę umożliwiającą kontrolę rakiety i wykonywanie startów. Pojazd był wyposażony także własny system nawigacyjny 1T28, obliczający precyzyjnie w czasie rzeczywistym jego współrzędne podczas marszu. Rakiety nie musiały poruszać się po wyznaczonej przed startem krzywej balistycznej, tylko mogły zmieniać losowo tor lotu. Połączenie tych cech z zastosowaniem technologii obniżającej echo radarowe czyniło z nich bardzo trudny cel dla obrony przeciwrakietowej.

Do Wojska Polskiego trafiły w 1987 roku. Zakupiono cztery wyrzutnie i niezbędne pojazdy dla dywizjonu oraz zapas pocisków. Wyposażony w nie został 7 Dywizjon Rakiet Taktycznych w Budowie – rozformowany 30 września 2005. Więcej egzemplarzy nie zakupiono z powodu katastrofalnego stanu gospodarczego kraju. W 2005 roku zestaw został wycofany ze służby ze względu na brak części zamiennych, wyczerpanie resursu rakiet oraz brak bazy remontowej.

Wszystko wskazuje na to, że 19 maja 1999 roku ostatni pocisk Toczki odpalono na lotnisku w Broczynie. Na miejsce upadku rakiety wyznaczono poligon drawski.

Źródła:

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej