Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Czy wiesz jak zorganizować transport wewnątrz firmy?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Czy wiesz jak zorganizować transport wewnątrz firmy?

Intra logistyka, to dział logistyki zyskujący ostatnio coraz większą popularność. Właściciele i zarządzający przedsiębiorstwami widzą w niej spory potencja do usprawnienia działania i uzyskania konkretnych korzyści finansowych.

Zadania klasycznej logistyki

Dotychczas logistyka najczęściej była rozumiana jako dystrybucja towarów pomiędzy firmami. Łączyła w sprawną sieć dostaw wielu różnych przedsiębiorców, zapewniając im stałe zaopatrzenie w niezbędne towary i usługi. Ta zewnętrzna część logistyki jest zatem świetnie poznana, opracowana i dopracowana, jednak często nikt nie zastanawiał się co dokładnie dzieje się z tymi wszystkimi rzeczami, gdy przekroczą bramy zakładu. 

Czym jest Intralogistyka?

Wewnątrz firmy, mimo iż zazwyczaj istniały jakieś procedury postępowania z materiałami, półfabrykatami i produktami gotowymi, to często zajmowały się tym osoby na niższych stanowiskach kierowniczych, które nie miały w tej materii żadnego wykształcenia, a i z praktyką również bywało krucho. Poszczególne działy zarządzane były oddzielnie bez spójnego planu przepływu materiałowego, co doprowadzało do zastojów, powstawania wąskich gardeł, lub niewłaściwego wykorzystania pracowników. Normą było używanie nieodpowiednich narzędzi, które przyczyniały się do marnowania czasu i zasobów. Przewożenie małych partii towarów ręcznymi wózkami na przestrzeni całego przedsiębiorstwa, czy ręczny załadunek i wyładunek są nieefektywne. Obecnie przy tak dużej konkurencji na wszelakich rynkach, sprawność i elastyczność przedsiębiorstwa to podstawa. 

Intralogistyka odpowiada właśnie na te potrzeby. To dział logistyki zajmujący się wszelkimi wewnętrznymi aspektami logistycznymi. Pozwala zaprojektować, zaplanować i sprawnie wdrożyć procedury i rozwiązania, które przeniosą firmę do XXI wieku. 

Transport wewnętrzny

Głównym elementem, który jest do poprawy w większości wiekowych już firm to transport wewnętrzny. Nie są one przygotowane na sprawne przemieszczanie się wewnątrz zaawansowanych i automatycznych systemów transportowych. Trzeba więc znaleźć jakiś kompromis między przestarzałymi i archaicznymi rozwiązaniami a nowoczesnością. Z całej gamy dostępnych rozwiązań najbardziej ekonomicznym i elastycznym rozwiązaniem będą wózki widłowe elektryczne Promag. Nie wymagają one tak skomplikowanego serwisu, jak wózki spalinowe, nie trzeba przygotowywać dla nich specjalnego zaplecza paliwowego, są ekologiczne i nie trzeba martwić się o dodatkowe systemy wentylacyjne, gdy pojazd ma pracować w trybie mieszanym dwór/hala. Obecnie dzięki dynamicznemu rozwojowi elektromobilności i zaawansowanym pracom nad wydajnymi systemami gromadzenia energii możliwe jest tworzenie naprawdę sprawnych i ekonomicznych pojazdów elektrycznych do transportu wewnętrznego, które sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach, jak i na wolnym powietrzu. Oczywiście w szczególnych przypadkach, gdy przedsiębiorstwo operuje głównie na placach i w otwartych halach można rozważyć zastosowanie wózków spalinowych, ale muszą być ku temu jakieś szczególne powody.  

Początki są trudne

Początki bywają dość trudne, szczególnie gdy firma dopiero powstała i nie dysponuje zbyt dużymi środkami finansowymi, a potrzeby transportowe są jeszcze niewielkie. Wtedy zakup drogiego, dużego sprzętu może nie być możliwy lub się nie opłaca, jednak i w takiej sytuacji warto zaprojektować od początku sprawny wydajny system intralogistyczny oparty na transporcie paletowym, który w przyszłości będzie łatwo skalować. W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo dopiero zaczyna swoją przygodę z magazynowaniem towarów na większą skalę, dobrym rozwiązaniem będzie paleciak. Cena takiego urządzenia, w porównaniu do wózków widłowych jest bardzo atrakcyjna i może sobie na taki wydatek pozwolić większość nowo powstałych firm, a korzyści z takiego zakupu będą wieloletnie. W przyszłości, gdy firma się rozwinie, a miejsce ręcznego wózka paletowego zajmie wózek widłowy, stare urządzenie można przesunąć na inny, nowo powstający odcinek, bądź zostawić jako zabezpieczenie, gdyby z jakiegoś powodu, główny sprzęt był wyłączony z użytku. 

O wewnętrznej logistyce warto myśleć zawczasu. 

Choć na początku nie wydaje się to tak istotne to w trakcie rozwoju firmy przemysłowej w pewnym momencie przepływ towarów materiałowy stanie się wąskim gardłem i uniemożliwi dynamiczny rozwój i swobodne skalowanie. Źle zaprojektowane szlaki komunikacyjne, słabe umiejscowienie magazynów, nieodpowiednio dobrane systemy składowanie i przewozu, ciągłe doraźne zmiany i brak procedur potrafią położyć każdy dobrze prosperujący biznes. Warto więc myśleć o systemach intralogistycznych zawczasu, nim się staną poważnym problemem. W przypadku firm, które poważnie myślą o profesjonalnym zaprojektowaniu intralogistyki warto rozważyć zatrudnienie specjalistów z firmy Promag S.A. by zajęli się tym zagadnieniem kompleksowo.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej