Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Mieszkańcom Konotopu dostarczana jest woda w beczkowozach. Wiemy kiedy sytuacja może powrócić do normy

  • Napisane przez  DSI
Mieszkańcom Konotopu dostarczana jest woda w beczkowozach. Wiemy kiedy sytuacja może powrócić do normy

Od kilku dni mieszkańcy Konotopu mają utrudniony dostęp do wody. Spowodowane jest to wykryciem bakterii grupy coli w wodzie. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Drawsku Pomorskim dostarcza wodę w  beczkowozach.

29 listopada Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Drawsku Pomorskim wydał komunikat o braku przydatności wody z kranów dla mieszkańców z miejscowości Konotop. Wodociąg zaopatruje tam 145 mieszkańców.

Obecnie woda nie może być spożywana, ani używana do przygotowania posiłków. Mieszkańcy nie mogą jej również używać do mycia owoców, warzyw, mycia naczyń i prania. Nie można się w niej także kąpać. Można ją natomiast wykorzystywać do celów sanitarnych, tj. WC.

Jak się dowiedzieliśmy bakterie wykryto w wodzie głębinowej. Wiemy, że prowadzona będzie kontrola zbiorników bezodpływowych i oczyszczalni przydomowych, która być może pozwoli znaleźć źródło skażenia warstwy wodonośnej.

Ujęcie należy do Nadleśnictwa Drawsko i jest dzierżawione przez ZWiK w Drawsku Pomorskim.

Warstwa wodonośna w Konotopie jest zlokalizowana na 12m głębokości. To płytko. Jest 7 m łatwo przepuszczalnego piachu i tylko 5m warstwy gliny. Dla porównania na ujęciu w Drawsku studnie mają 70m głębokości. Niestety nie ma innej warstwy wodonośnej. Wojsko szukając pokładów wody dowierciło się do 144m i nie niestety także znaleziono wody.

To powoduje, że mieszkańcy muszą bardzo pilnować swoich zbiorników, szamb i instalacji aby nie skazić źródła. Zakład Wodociągów będzie musiał stale dezynfekować wodę. Jak się dowiedzieliśmy na chwilę obecną poprzez chlorowanie, a potem poprzez zamówioną już lampę UV.

Wiemy także, że pobrano próbki wody uzdatnionej i jeżeli nie zostaną wykryte bakterie będzie już można ją spożywać. Stosowny komunikat przekażemy niebawem.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej