Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Rozstrzygnięcie konkursu „Zabytek Zadbany 2021”. Drawsko odbiera nagrodę w Warszawie

  • Napisane przez  DSI
Got. GOV Got. GOV

Dzisiaj podczas uroczystości w Warszawie poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. Do konkursu zgłoszono 136 zabytków z 15 województw.

W 6 kategoriach konkursowych jury nagrodziło 21 obiektów. Jednym z nich jest zabytek z powiatu drawskiego.

Polacy są zgodni, że o wartości danego miejsca, miejscowości, wsi, miasta, miasteczka właśnie przesądzają jego zabytki – powiedziała w trakcie uroczystości podsekretarz stanu w MKiDN Magdalena Gawin.

W kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych” Laur został przyznany Muzeum Okręgowemu w Toruniu za utrwalenie oryginalnej substancji zabytkowej oraz prace, przystosowujące wnętrza i otoczenie zabytku do nowej funkcji muzealnej.

Gminę Drawsko Pomorskie wyróżniono w tej kategoriiza adaptację dawnego magazynu solnego na cele muzealne. Działania te zostały przeprowadzone z uwzględnieniem historycznej struktury i ekspozycji poszczególnych faz przebudowy obiektu.

Nagrodę na spotkaniu w Warszawie odebrał Burmistrz Drawska Pomorskiego Krzysztof Czerwiński.

Oprócz Magazynu solnego w Drawsku Pomorskim nominowani w tej kategorii były: Zespół dworca kolejowego, a obecnie Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy ”Stacja Kultury” w Świeradowie-Zdroju (woj. dolnośląskie); Koszary Bramy Chełmińskiej Twierdzy Toruń – Muzeum Twierdzy Toruń (woj. kujawsko-pomorskie) oraz Łaźnia, obecnie budynek galeryjno-muzealny przy ul. Bohaterów Westerplatte 2 w Zawierciu (woj. śląskie).

Zabytkowy budynek magazynu solnego znajduje się w centrum Drawska Pomorskiego przy ul. Kilińskiego. To jeden z najstarszych budynków w Drawsku Pomorskim. Został wybudowany ok. 1700 r. podczas odbudowy miasta po ostatnim wielkim pożarze z 1696 r.

Budynek wzniesiono jako magazyn soli na potrzeby istniejącej w XVII i XVIII w. w drawskiej faktorii solnej, obsługującej powiaty drawski i świdwiński. Gromadzono w nim sól sprowadzaną z Kołobrzegu, którą następnie spławiano Drawą dalej na południe. Tę funkcję pełnił on jednak tylko kilka lat, gdyż okazało się, że spławianie soli jest nieopłacalne. Na przestrzeni trzystu lat istnienia budynek pełnił wiele różnych funkcji. Po magazynie soli stał się depozytem garnizonu wojskowego. Następnie siedzibą straży ogniowej i magazynem szkolnym. Później został przebudowany, wyremontowany i umieszczono w nim powiatowe muzeum regionalne, które działało do 1945 r.

W okresie powojennym budynek został przekazany w użytkowanie na magazyn Spółdzielni Rzemieślniczej. W 1994 r. przeszedł w posiadanie Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. W 2017 roku podpisano długoletnią umowę użyczenia obiektu gminie Drawsko Pomorskie.

W tym samym roku gmina Drawsko Pomorskie pozyskała 2,3 mln zł na przebudowę i rewitalizację budynku ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego
Rewitalizacja przewidywała wykonanie nowych fundamentów i ścian parteru oraz poddasza, wymianę dachu, stropu, podłóg i posadzek. Remont przeszła także stolarka okienna i drzwiowa. Dodatkowo zakupione zostało wyposażenie i sprzęt muzealny.

Zabytek zadbany to konkurs z wieloletnią tradycją. Został ogłoszony w 1975 roku. Jego celem jest promocja odpowiedniej opieki nad zabytkami poprzez wzorowo prowadzone prace budowlane, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, a także systematyczne działania na rzecz właściwego utrzymania zabytków zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Procedurę konkursową od lat prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej