Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Marszałek Piłsudski w Drawsku. Tak świętowali drawszczanie Narodowe Święto Niepodległości - foto

  • Napisane przez  DSI
Fot. Adam Cygan Fot. Adam Cygan

W Drawsku Pomorskim nie można było narzekać na brak wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowanych zostało wiele wydarzeń. Od sportowych, koncertów i wystaw po oficjalne uroczystości.

Jako pierwszy rozpoczął się charytatywny bieg niepodległości zorganizowany przez stowarzyszenie ZDRRun w Parku Chopina. Kolejnym wydarzeniem było otwarcie wystawy w Magazynie Solnym autorstwa Wiesława Burkiewicza. Chwilę później złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze pod pomnikiem na drawskim cmentarzu wojennym. Na godzinę 11. natomiast zaplanowano uroczystą mszę świętą z udziałem pocztów sztandarowych i wojskowej asysty honorowej.

Punktualnie  w południe rozpoczęły się główne wydarzenia na placu przed Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego. Tam mieszkańcy wspólnie odśpiewali hymn państwowy prowadzeni przez chór Canto Libero. Odbyło się również uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt.

Tak świętowali drawszczanie Narodowe Święto Niepodległości

W ramach uroczystości żołnierze z Teatru Inscenizacji Historycznych oddali salwę z broni czarnoprochowej, a znany regionalista Wiesław Piotrowski wcielił się w rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego. W odezwie do żołnierzy podziękował im za przelaną krew w obronie ojczyzny i niepodległości. Uhonorował on również Jarosława Leszczełowskiego oraz Lucynę Jabłońską. Oprócz licznie uczestniczących wojsk polskich i amerykańskich w uroczystości wzięli udział przedstawiciele wielu służb mundurowych. W ramach dnia szacunku dla munduru na placu można było się również spotkać z przedstawicielami różnych rodzajów wojsk. Wystąpiły zespoły, wspólnie zatańczono poloneza a młodzi artyści śpiewali pieśni patriotyczne.

Z drugiej strony Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego na placu przed halą sportową odbywały się pokazy sprzętu armii polskiej i amerykańskiej. Prezentowały się również pojazdy służb ratowniczych oraz samochody terenowe, które ścigają się np. podczas Baja Poland. To tam na placu można było spróbować pysznej grochówki i wziąć udział w grach i zabawach przygotowanych przez Nadleśnictwo Drawsko i Urząd Miejski w Drawsku Pomorskim.

W foyer kina Drawa również nie brakowało atrakcji, tam przygotowana została wystawa „Nasza Niepodległa” autorstwa Wiesława Piotrowskiego oraz punkt informacyjny CSWL Drawsko.

Finałem wydarzeń przy ośrodku kultury był koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu REDLIN.

Wydarzenia jakie odbyły się przed Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego nie kończą obchodów. Trwa jeszcze turniej halowy piłki nożnej, a na 13 listopada zaplanowano rajdowe emocje na poligonie drawskim oraz koncert Orkiestry Wojskowej w Szczecinie. Wydarzenia rozpoczną się o godzinie 9.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej