Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Poszukiwania artefaktów z 1655 roku, czyli zlot „Tropem Wojsk Szwedzkich”

  • Napisane przez  DSI za Mariusz Kapczuk
Poszukiwania artefaktów z 1655 roku, czyli zlot „Tropem Wojsk Szwedzkich”

W ramach projektu „Tropem Wojsk Szwedzkich”, który realizowany był został przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Tempelburg, pasjonaci historii z całej Polski weryfikowali udostępnione tereny w poszukiwaniu artefaktów z roku 1655.

Bazą wypadową zlotowiczów był pałac w Siemczynie. Poszukiwane były ślady obozu wojsk szwedzkich, które pod dowództwem feldmarszałka Arvida Wittenberga przekroczyły granicę Rzeczpospolitej 21 lipca 1655 roku pod Siemczynem, rozbijając swój obóz w okolicach  Tempelburga, aby później ruszyć w głąb naszego kraju rozpoczynając tym samym tzw. „Potop”. 

Co prawda, tym razem nie udało nam się natrafić na miejsce obozu, jednak ponad 500 odnalezionych przedmiotów, przede wszystkim z XVIII oraz XIX w. opowiedziało nam historię tych ziem. Ogromnym zaszczytem było gościć nam tak wiele osób z różnych zakątków naszego kraju , dla których pasja poszukiwań jest sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Poza poszukiwaniami, w trakcie zlotu odbyły się prelekcje historyczne, które poprowadzili Zbigniew Januszaniec oraz Radosław Hermann. Wszyscy uczestnicy zlotu zostali także oprowadzenie przez p. Bogdana Andziaka po siemczymskim pałacu. 

Dziękujemy naszym sponsorom tj. Zwiadowcy Historii oraz miesięcznikowi Odkrywca, za wspaniałe nagrody którymi mogliśmy obdarować uczestników zlotu. Dziękujemy Juliannie i Krzysztofowi Socha za nadzór archeologiczny. Pierwszy zlot minął, my jednak już teraz planujemy kolejne spotkanie, które odbędzie się wiosną 2022 roku. Zmiana miejsca poszukiwań być może przyczyni się do odnalezienia poszukiwanego obozu. Już teraz zapraszamy wszystkich pasjonatów historii do współpracy – podsumowuje wydarzenie Mariusz Kapczuk z SHK Tempelburg

Projekt zrealizowany został dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Powiatu Drawskiego.

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej