Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Młodzi ludzie przywracali dawny wygląd dokumentom, opakowaniom oraz starym gazetom

  • Napisane przez  ZS KP
Młodzi ludzie przywracali dawny wygląd dokumentom, opakowaniom oraz starym gazetom

12 października 2021 r. w pracowni historycznej Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z historią w ramach projektu „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”.

Uczestnicy projektu wzięli udział w praktycznych warsztatach renowacji pamiątek z przeszłości. Pod kierunkiem pana Wiesława Piotrowskiego, pasjonata historii regionalnej, kolekcjonera, autora licznych wystaw, przywracali dawny blask przedmiotom pochodzącym   z fabryki spożywczej TEKA, która przed drugą wojną światową znajdowała się w Kaliszu Pomorskim. W zajęciach uczestniczył również, konsultant mundurów i batalistyki z Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu w mundurze z okresu drugiej wojny światowej pan Daniel „Wojna” Iwański oraz dyrektor szkoły Maciej Rydzewski.  

Podczas spotkania Wiesław Piotrowski opowiedział młodzieży o swojej historycznej pasji. Zapoznał uczniów z metodami oczyszczania i konserwacji monet, przedmiotów wykonanych z drewna, metalu, skóry oraz książek i gazet. Młodzi ludzie przywracali dawny wygląd opakowaniom, dokumentom oraz starym gazetom znalezionym w czerwcu 2021 r. w dawnej fabryce TEKA. Oczyszczone i opisane przedmioty znajdą miejsce w szkolnej izbie pamięci.

Twórcza, pełna historycznej pasji atmosfera stworzona podczas zajęć przez pana Wiesława Piotrowskiego udzieliła się uczestnikom warsztatów. Wiedza i zdobyte przez nich w atrakcyjnej formie umiejętności są bezcenne.  

Dziękujemy za wsparcie finansowe Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, bez którego realizacja projektu „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś” nie byłby możliwa.

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej