Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Czy zmiana dostawcy prądu jest opłacalna?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Polacy wkrótce powinni spodziewać się kolejnych, dotkliwych podwyżek cen prądu. Są one wynikiem kolejnych wzrostów kosztów emisji CO2, ale nie tylko. Opłaty, które pobierają sprzedawcy energii elektrycznej, zależą w dużej mierze od nich samych i stosowanych przez nich opłat abonamentowych i przesyłowych. Aby mniej płacić za prąd, warto zdecydować się na nowego dostawcę energii elektrycznej.

Kiedy możliwa jest zmiana dostawcy prądu?

Operator systemu dystrybucyjnego prądu na danym terenie posiada infrastrukturę przesyłową, dlatego gdy chce się obniżyć wysokość miesięcznych rachunków za prąd, powinno się poszukać nowego sprzedawcy. Operatorzy zwykle są również sprzedawcami, jednak część firm dostarcza domostwom tańszy prąd na podstawie własnych umów z operatorami. Dzięki temu energię elektryczną można zakupić taniej o co najmniej kilkadziesiąt złotych rocznie.

Zmiana sprzedawcy prądu jest możliwa, gdy spełni się kilka warunków. Przede wszystkim umowa z dotychczasowym dostawcą powinna dobiec końca. Jeśli umowa jest zawarta bezterminowo, odpowiednio wcześniej powinno się złożyć jej wypowiedzenie. Sprzedaż energii elektrycznej przez nowego dostawcę rozpocznie się od razu po zakończeniu poprzedniej umowy, dzięki czemu uniknie się przerw w dostawie mediów.

Sprzedawcę prądu można zmieniać dowolną ilość razy, jednak powinno się mieć na względzie, że dłuższe umowy zwykle są zawierane na atrakcyjniejszych warunkach. Warto również sprawdzić, czy ilość zużytej energii w ciągu roku jest na tyle duża, że kolejna zmiana dostawcy przyniesie wymierne korzyści. Jeśli zaoszczędzi się na niej kilka złotych w skali roku, często lepiej zaczekać na atrakcyjniejszą ofertę w przyszłości.

Co zyskuje się na zmianie dostawcy energii elektrycznej?

Nowy sprzedawca prądu to przede wszystkim oszczędności finansowe. Przejście na inną taryfę sprawia, że rachunki miesięczne za prąd spadają o kilka-kilkanaście złotych. Może wydawać się to niewiele, jednak w skali roku oszczędza się nawet kilkaset złotych, które można wydać na inny, dowolny cel. 

Jeśli korzysta się z odnawialnych źródeł energii, np. fotowoltaiki, istotne jest sprawdzenie, czy nowy dostawca prądu odkupuje wytworzoną energię w atrakcyjnej cenie. Jest to istotne zwłaszcza dla osób, które wytwarzają więcej prądu niż zużywają i chcą odsprzedawać ją w celu dalszego obrotu na rynku energii elektrycznej. 

Na zmianie dostawcy prądu można zyskać dodatkowo, jeśli jeden operator będzie dostarczał prąd i gaz. W takiej sytuacji płaci się jeden rachunek zamiast dwóch, co sprawia, że opłata abonamentowa spada.

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej