Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Poza schematami - warsztaty literackie w Zespole Szkół w Czaplinku

  • Napisane przez  Agnieszka Skonieczna
Poza schematami - warsztaty literackie w Zespole Szkół w Czaplinku

W ramach realizacji projektu „Poza schematami. Myśleć i pisać jak Eliza Orzeszkowa” uczniowie Zespołu Szkół w Czaplinku wzięli udział w warsztatach literackich z doktorem Michałem Larkiem – pisarzem, literaturoznawcą, wykładowcą akademickim.

Michał Larek to aktywnie działający twórca, który specjalizuje się w powieściach kryminalnych. Wydał takie dzieła, jak: Martwe ciała, Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie czy Mężczyzna w białych butach. Zgłębia zagadnienia związane z literackimi technikami oddziaływania na odbiorcę. Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania. Prężnie działa w mediach społecznościowych. Był adiunktem w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, aktualnie rozpoczyna warsztaty ze studentami ze storytellingu.

Inspiracji twórczych poszukuje w spotkaniach z ludźmi, młodzieżą oraz współpracując ze środowiskiem policji i detektywów, a także w świecie technik filmowych oraz amerykańskich serialach.

Dnia 22 września 2021 roku młodzi adepci pióra z Zespołu Szkół w Czaplinku zgłębiali techniki konstruowania kryminału, kreowali bohaterów literackich, świat przedstawiony oraz opracowywali mechanizmy literackiego zaskakiwania czytelnika i wzbudzania emocji. Warsztatowy charakter zajęć okazał się płaszczyzną do wymiany doświadczeń, krytycznych analiz i kreatywnych rozwiązań. Uczniowie zamienili się w pisarzy i snuli projekty inspirujących oraz oryginalnych koncepcji fabularnych, rzeczywiście, łamiąc odważnie konwencje, by powoływać nieszablonowe rozwiązania i konstrukcje językowe. Nie zabrakło zatem wielu refleksji, cennego doświadczenia, praktycznych ćwiczeń i uśmiechu na twarzach zebranych.

Spotkanie z pisarzem zmieniło patrzenie na literaturę, pokazało, że z tekstem artystycznym nie tylko wiążą się teoretyczne konstrukty podmiotu lirycznego czy narratora, ale także żywa osoba – jej biografia, system wartości, przemyślenia. Sztuka pisania odsłoniła nieco tajemnicy – nie tylko przed młodymi czytelnikami, ale także debiutantami, którzy również snują plany o podboju list bestselerów, a wielu z nich już ma za sobą pierwsze próby. Uczniowie zrozumieli, że pisanie, to nie samo natchnienie i strumień myśli, ale ciężka logistyczna praca, która uwzględnić musi wiele składowych: trendy czytelnicze, oczekiwania odbiorcy czy wydawcy, językowy majstersztyk z frapującym światem oraz nietuzinkowymi postaciami.

Jesteśmy wdzięczni za możliwość przeżycia tego pasjonującego spotkania z literaturą od kuchni. Pragniemy podziękować nie tylko prowadzącemu warsztaty – Michałowi Larkowi, jego uczestnikom, ale także Dyrektorce Czaplineckiego Ośrodka Kultury – Aleksandrze Łuczyńskiej, za finansowe wsparcie przedsięwzięcia. Liczmy, iż to dopiero początek pisarskich i czytelniczych przygód. Czekamy z niecierpliwością na kolejne.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej