Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Dzieci na zajęcia z sensoplastyki

  • Napisane przez  Monika Wytracz
Dzieci na zajęcia z sensoplastyki

We wtorek 21 września Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Drawsku Pom., na zaproszenie dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Drawsku Pomorskim Małgorzaty Zawiły oraz pedagogów Anny Wojtkiewicz i Krystyny Plich wzięła udział w wydarzeniu profilaktycznym pod tytułem "Bezpieczny powrót do szkoły".

 
Wśród wielu atrakcyjnych pokazów pedagog Monika Wytracz i psycholog Iwona Andrzejczak zaprezentowały uczniom metody rozwijania wszystkich zmysłów przez zabawę z elementami sensoplastyki. Propozycja takiego stymulowania rozwoju uwagi, koordynacji wzrokowo - ruchowej, a także współpracy z innymi spotkały się z dużym zainteresowaniem dzieci i nauczycieli.
 
Podczas zajęć prowadzonych w ramach profilaktycznego spotkania "Bezpieczny powrót do szkoły" dzieci miały okazję obserwować, jak materiał, który jest suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty, a następnie w miękki i stały. Poznawały sposoby przemiany materiałów i produktów, kształtując jednocześnie swoje zdolności manualne. Było twórczo, kolorowo, pachnąco i kreatywnie brudno.
 

Kilka słów o sensoplastyce

 
Choć sama nazwa sensoplastyka brzmi dość tajemniczo, to okazuje się, że kryje się za nią wspaniała metoda wspierania rozwoju dziecka. Jest to również świetna atrakcja dla dzieci, które przy okazji zabawy, wykorzystują wszystkie swoje zmysły i uczą się wyrażać emocje i uczucia. Metoda ta jest przeznaczona dla dzieci i osób dorosłych w wieku od 0 do 100 lat. Zajęcia sensoplastyczne dla dzieci to różne aktywności plastyczne, które angażują jednocześnie kilka zmysłów. Plastyka sensoryczna potrafi zająć na wiele godzin nie tylko dzieci, ale i samych dorosłych.
 
Sensoplastyka to swobodna, nieskrępowana aktywność, dlatego też warto ubrać dzieci w strój, który może bez obaw ubrudzić. Główną zaletą sensoplastyki jest to, że wykorzystuje wyłącznie naturalne składniki, które najczęściej mamy zawsze pod ręką w kuchni, np. mąkę, sól, makaron, barwniki spożywcze. Dzięki temu dziecko może nie tylko bezpiecznie dotknąć, ale również spróbować każdego produktu. Zajęcia są multikolorowe, wielozapachowe, wielosmakowe, pojawia się mnogość faktur, tekstur oraz cała paleta ekologicznych barw, co wpływa na optymalny rozwój całego organizmu.
 
Nie potrzeba drogich rekwizytów i czasochłonnych przygotowań do zajęć. Dzięki oddziaływaniu na układ nerwowy bardzo korzystnie wpływa na rozwój mowy. Rozwija również kreatywność, twórcze myślenie oraz swobodę działania. Poprzez zaangażowanie wielu zmysłów opartych na sensoplastyce dzieci łatwiej ujawniają swoje uczucia i emocje. Dzięki temu, że jest to forma zabawy, uczestnikom dużo łatwiej się otworzyć.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej