Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Mega farma fotowoltaiczna w powiecie drawskim o powierzchni 400 ha. Mieszkańcy będą walczyć o to aby nie powstała

  • Napisane przez  DSI
Photo by Red Zeppelin from Pexels Photo by Red Zeppelin from Pexels

Pomiędzy Stawnem i Lubieszewem w gminie Złocieniec może powstać ogromna farma fotowoltaiczna. Planowana przez inwestora moc to około 300 MW, a powierzchnia inwestycji może osiągnąć 400 ha. Kiedy o takich planach dowiedzieli się mieszkańcy Stawna i Lubieszewa, miejscowości turystycznych w gminie Złocieniec postanowili działać.

21 września odbędzie się w świetlicy wiejskiej w Lubieszewie spotkanie, na którym organizatorzy chcą uzyskać opinię mieszkańców na temat budowy tak dużej farmy fotowoltaicznej w tej lokalizacji.

Organizatorem spotkania jest grupa mieszkańców wsi Lubieszewo i Stawno przeciwna planowanej inwestycji.

Na terenie turystycznych, letniskowych miejscowości Lubieszewo i Stawno ma powstać jedna z największych w Europie Farma Fotowoltaiczna na pow. 440 ha

Największa w Polsce elektrownia jest w Wielkopolsce (na terenie zdegradowanym, po byłej odkrywkowej kopani węgla brunatnego i jest to zaledwie 70ha, u nas będzie to aż 440 ha na polach między wsiami Lubieszewo i Stawno – poinformowała DSI Izabela Witkowska

Teren na, którym ma powstać farma fotowoltaiczna to Strefa Chronionego Krajobrazu, Obszar Natury 2000. Ze wszystkimi wymienionymi formami ochrony ta inwestycja koliduje.

Na taką inwestycje nie pozwala również obecny Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Niedługo Radni Gminy Złocieniec będą głosować nad zmianą tego planu – dopowiada Izabela Witkowska

Mieszkańcy obawiają się nie tylko dewastacji krajobrazu ale również zniszczenia siedlisk chronionych ptaków jak: żuraw, bocian, łabędź, błotniak stawowy itp. Pojawia się również obawa przed spadkiem populacji dużych zwierząt jak: sarny, dziki w wyniku przerywania ich szlaków migracyjnych, miejsc żerowania i rozrodu gdyż teren musi być szczelnie ogrodzony siatką z drutem kolczastym.

W Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego ws. ustanowienia planu zadań ochrony dla obszaru Natura 2000 Ostoja Drawska jako zagrożenie wymienia się Budowę dużych (pow. 0,5 ha) farm fotowoltaicznych, która skutkuje utratą miejsc bytowania m. in . bociana białego.

Inwestorem jest firma prywatna, która na gruntach prywatnych chce postawić farmę o mocy 250 -300 MW. Całość inwestycji będzie finansowana z pieniędzy inwestora. Do kasy gminnej po uruchomieniu inwestycji wpłynąć ma z tytułu podatku ok. 2.5 mln zł.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej