Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Piękne wieńce i pyszne stoiska podczas Święta Plonów w Czaplinku

  • Napisane przez  Magdalena Urlich
Piękne wieńce i pyszne stoiska podczas Święta Plonów w Czaplinku

4 września po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami „covidowymi”, odbyło się Gminne Święto Plonów. Gospodarzem imprezy było Sołectwo Kluczewo, zaś organizatorami Gmina Czaplinek i Czaplinecki Ośrodek Kultury.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 15:00 Mszą Świętą w kościele parafialnym w Kluczewie. Tam również nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych oraz tradycyjnie wypieczonych bochnów chleba symbolizujących plony. Rolników i mieszkańców wsi, dla których Dożynki stanowią jedno z ważniejszych świąt w roku, reprezentowali Starościna – pani Katarzyna Winnicka z Kołomątu oraz Starosta – pan Sylwester Grzybowski z Prosina.

Po uroczystym nabożeństwie uczestnicy Dożynek utworzyli korowód, który przeszedł spod kościoła na boisko, gdzie nastąpiła kontynuacja imprezy. Korowód dożynkowy poprowadził Zespół „La Bazuna”.

W tym czasie na boisku sportowym w Kluczewie rozstawione zostały liczne kramy i atrakcje oraz stoiska reprezentujące sołectwa gminy Czaplinek.

Oficjalnego otwarcia Dożynek dokonał burmistrz Czaplinka, pan Marcin Naruszewicz wraz z gospodynią sołtyską Kluczewa panią Krystyną Kryczką. Następnie Starostowie uroczyście przekazali chleb dożynkowy na ręce włodarza gminy, po czym nastąpiło tradycyjne przełamywanie się chlebem przez uczestników święta. W obrzędzie tym brali udział zarówno przedstawicie Gminy Czaplinek, jak i Powiatu Drawskiego, sołtysi oraz zaproszeni goście.

Po uroczystej inauguracji nastąpiła część artystyczna. Na scenie zaprezentowały się zespoły seniorskie, działające przy Czaplineckim Ośrodku Kultury: „La Bazuna” pod kierownictwem pani Barbary Krupki, „Od Nowa” i „Jarzębina” pod kierownictwem pana Janusza Kucharskiego oraz „Marianki” pod kierownictwem pana Mariana Sujeckiego.

W przerwach pomiędzy występami artystycznymi odbywały się zabawy i konkursy. Tradycyjnie z przymrużeniem oka konkurowali ze sobą sołtysi. Laury przypadły ex aequo sołtysce Machlin pani Annie Kucharczyk oraz włodarzowi nowo powstałego sołectwa Miłkowo panu Bartłomiejowi Baranowi.

Rozstrzygnięto również tradycyjne konkursy dożynkowe na Najładniejszy Wieniec oraz Najładniejsze Stoisko. Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:

Na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy:             

  • I miejsce – Sołectwo Kluczewo (nagroda 1500 zł)
  • II miejsce – Sołectwo Machliny (nagroda 1000 zł)
  • III miejsce – Sołectwo Broczyno (nagroda 700 zł)

Nagrodę za udział w konkursie otrzymało również Sołectwo Siemczyno (200 zł).

Na Najładniejsze Stoisko Dożynkowe:

  • I miejsce – Sołectwo Broczyno (nagroda 1500 zł)
  • II miejsce – Sołectwo Pławno (nagroda 1000 zł)
  • III miejsce – Sołectwo Rzepowo (nagroda 700 zł)

Nagrodę za udział (po 300 zł) otrzymały również pozostałe sołectwa, które wystawiały się podczas Dożynek (Kołomąt, Kluczewo, Machliny).W atmosferze zabawy, przy wybrzmiewających na scenie utworach ludowych czas mijał uczestnikom szybko i wesoło. Dodatkowym atutem Święta Plonów były znakomite wyroby lokalne, dostępne na stoiskach sołeckich, do których ustawiały się długie kolejki. O godzinie 20:00 na scenie zainstalował się Zespół „Feniks”, który zapewnił uczestnikom Dożynek zabawę taneczną pod gwiazdami do późnych godzin nocnych.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej