Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Nie będzie czarnego scenariusza i bankructwa podatkowego dwóch gmin w powiecie

  • Napisane przez  DSI
Fot. Janusz Garbacz Fot. Janusz Garbacz

30 lipca w Dzienniku Ustaw (poz. 1390) opublikowano rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie ewidencji gruntów i budynków. W nim zakwalifikowano poligony jako nieużytki, razem z bagnami, piaskami, sadzawkami czy urwiskami. To oznacza zwolnienie Ministerstwa Obrony Narodowej z obowiązku płacenia podatków od tych terenów.

Zgodnie z tym gminy poligonowe straciły by dochody z tego tytułu.

Dla przykładu Kalisz Pomorski miałby stracić 1/3 swojego budżetu, a to mogłoby skutkować bankructwem gminy – podała Wyborcza. Definicję nieużytku zmieniono dopiero po uzgodnieniach międzyresortowych na wiosek MON.

Na takim samy stanowisku stoi Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz.

Powyższa sytuacja spowodowałaby postawienie w stan zniesienia (likwidacji) dwu gmin, tj.: Kalisza Pomorskiego i Drawska Pomorskiego, a inne miałyby problem ze sformułowaniem budżetów – pisze Burmistrz Kalisza Pomorskiego

Burmistrzowie w Warszawie

19 sierpnia w tej sprawie w Sejmie odbyło się spotkanie Posłów RP Koalicji Polskiej z Włodarzami Gmin, na których terenie funkcjonują poligony wojskowe.

Ku naszemu miłemu zaskoczeniu Włodarze trzech gmin, które mają największy udział w Polsce w tzw. „podatku poligonowym”, tj.: Suchy Las, Kalisz Pomorski i Drawsko Pomorskie zostali zaproszeni do Ministerstwa Rozwoju i Technologii na spotkanie z Panem Ministrem (Sekretarzem Stanu) Grzegorzem Piechowiakiem. Serdecznie dziękuję Panu Ministrowi, że mogłem uczestniczyć w tym spotkaniu. Na tym spotkaniu omówiliśmy kwestie, które nurtują gminy poligonowe. Z kolei Pan Minister zakomunikował nam decyzję Pana Premiera RP Mateusza Morawieckiego o wszczęciu procedury, która ma na celu wycofanie  kontrowersyjnego zapisu z rozporządzenia. Zmiana w rozporządzeniu ma być dokonana w przyśpieszonej procedurze legislacyjnej – poinformował Janusz Garbacz po spotkaniu

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej