Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Powstanie Warszawskie: Zbiórka w Sali Tradycji w CSWL

  • Napisane przez  CSWL
Powstanie Warszawskie: Zbiórka w Sali Tradycji w CSWL

Dzień 1 sierpnia trwale zapisał się w historii i w pamięci każdego polskiego żołnierza. Jest to dzień, który odzwierciedla pragnienie płynące z głębi serc Polaków o wyzwoleniu Polski.

Oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku. Skutki walk okazały się tragiczne, poniesiono ogromne straty ludzkie i materialne. W trakcie dwumiesięcznych walk 16 tysięcy Polaków zostało zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych oraz 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku nalotów oraz ostrzału artyleryjskiego zginęło od 150 do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Dokonania powstańców, którzy walcząc o prawo do wolności i samostanowienia, z bronią w ręku lub w inny sposób, stawili opór nazistowskiej okupacji są godne poszanowania i stawiania za wzór niezłomnej odwagi.

Pamięć wszystkich poległych i pomordowanych w CSWL uczczono minutą ciszy podczas zbiórki na Sali Tradycji Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko po odczytaniu krótkiej informacji o Powstaniu Warszawskim.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej