Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Remont kościoła w Rydzewie będzie kontynuowany. Jest 100 tys. z ministerstwa

  • Napisane przez  DSI
Fot. Adam Cygan Fot. Adam Cygan

Kościół pw. Świętej Trójcy w Rydzewie to kościół filialny w parafii Zarańsko. W 2019 roku prowadzono tam remont. Teraz będzie mógł być on kontynuowany. To dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, o której poinformował Paweł Szefernaker, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Do parafii Zarańsko oprócz kościół pw. Świętej Trójcy w Rydzewie należą jeszcze świątynie w miejscowości Dołgie, Nętno i Żółte.

Sam kościół wybudowany w stylu gotyckim w XVI w. i przebudowany w 1785, 2 poł. XIX w. Nawa wybudowana z kamienia, a wieża z szachulca. Kościół jest wpisany do ewidencji zabytków obiekt wraz z otoczeniem i wystrojem wnętrza. Poświęcony został w 1945 roku.

W 2019 roku parafianie pozyskali środki zewnętrzne na remont stropów, więźby dachowej i pokrycia dachowego. Stropy rozebrano, wzmocniono balami, częściowo wymieniono belki stropowe, zaimpregnowano i pomalowano. Wykonana została też izolacja, a więźba dachowa przeszła gruntowny remont. Zmieniono pokycie dachowe, rozebrano opierzenie dekarskie, wykonano deskowanie i pokryto dach dachówką w łuskę.

Remont kościoła Świętej Trójcy. Pokazujemy co zostało zrobione

Wtedy parafia na remont uzyskała środki z wielu źródeł. Gmina Drawsko Pomorskie przekazała na ten cel 70 000 zł, Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim 7000 zł, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolejne 70 000 zł, Wojewódzki Konserwator Zabytków 20 000 zł, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego 30 000 zł, a MSWiA w ramach Funduszu Kościelnego 100 000 zł. Starostwo Powiatowe dofinansowało również wykonanie instalacji odgromowej w kwocie 13 000 tys. zł.

Teraz kolejna dotacja z MSWiA w wysokości 100 tys. zł pozwoli pomyśleć jeszcze o stolarce okiennej i drzwiowej, elewacji, wnętrzu i oczywiście najbliższym otoczeniu. Na to również potrzeba nie małych środków.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej