Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Podwodne łąki jeziora Krzemno – zdjęcia

  • Napisane przez  DSI
Fot. Paweł Hejłasz Fot. Paweł Hejłasz

Paweł Hejłasz często nurkuje podziwiając podwodny świat naszych jezior. Tym razem zszedł pod wodę jeziora Krzemno. To co zobaczył możecie ujrzeć na zdjęciach w naszej galerii.

Zielone podwodne łąki, a wśród nich piękne i dostojne ryby. Mamy jeszcze o co dbać i musimy dołożyć starań aby ten podwodny świat zachować.

Jezioro Krzemno leży w środkowej części Pojezierza Drawskiego, ok. 5 km na południe od Czaplinka. W pobliżu jeziora przebiega czarny szlak rowerowy "Lobeliowe jeziora". 

Podwodne łąki jeziora Krzemno

Jego wyjątkowość bierze się z walorów krajobrazowych i przyrodniczych. Jest to typowe jezioro rynnowe, ukształtowane przez lodowiec. Jego rynna posiada prawie 4 km długości, a linia brzegowa jest niesłychanie rozwinięta. Powierzchnia zbiornika wynosi 139 ha a maksymalna głębokość 36 m. Na jeziorze nie ma wysp, za to wiele tu zatok i dużych półwyspów, głęboko wrzynających się w toń jeziora.

Podwodne łąki jeziora Krzemno

Mniej więcej w środkowej części jeziora dwa półwyspy ulokowane naprzeciw siebie praktycznie dzielą jezioro na dwie części.

Jezioro jest położone w lesie, a nad jego brzegami nie ma żadnych miejscowości, osad czy ośrodków wypoczynkowych. Najbliższą miejscowością jest Pławno, znajdujące się ok. 800 m od jeziora.

Podwodne łąki jeziora Krzemno

Krzemno charakteryzuje się bardzo czystą wodą (I klasa czystości) i jest zaliczane do tzw. jezior lobeliowych. Są to rzadko spotykane jeziora, w których występuje lobelia jeziorna, kwitnąca na biało, niepozorna roślina spotykana tylko w najczystszych wodach.

 Nad jeziorem praktycznie nie ma zagospodarowania turystycznego. Oprócz nielicznych kładek dla wędkarzy oraz dzikich plaż nie znajdziemy tu żadnej infrastruktury.

Podwodne łąki jeziora Krzemno

Duża przejrzystość wody, sięgająca 5 m powoduje, że Krzemno jest chętnie odwiedzane przez płetwonurków. Jezioro jest atrakcyjnym łowiskiem dla wędkarzy. Występują tu ryby głębokich wód takie jak sieja i sielawa, jednak jezioro także jest znane z pięknych okazów szczupaka i okonia.

Podwodne łąki jeziora Krzemno

Dodatkowe informacje

  • Mapa:
  • .:
Więcej w tej kategorii: « Jezioro Drawsko
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej