Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

O projekcie „Szlakiem Narbutta” w CSWL Drawsko

  • Napisane przez  CSWL
O projekcie  „Szlakiem Narbutta” w CSWL Drawsko

Żołnierze oraz pracownicy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko spotkali się z twórcami projektu pn. „Szlakiem Narbutta”.

Podczas spotkania pasjonaci historii przebrani w mundury żołnierzy 76. Lidzkiego Pułku Piechoty przedstawili sylwetkę bohatera styczniowego. Zapoznali również uczestników z celami projektu jak i również zdali relację z pilotażowej wizyty na kresach.  

Celem projektu jest uczczenie pamięci wielkiego Polaka i bohatera Powstania Styczniowego - płk Ludwika Narbutta, propagowanie pamięci o nim oraz wsparcie wyprawkami szkolnymi polskich dzieci w jednej ze szkół na Litwie. Co łączy płk Ludwika Narbutta z Monte Cassino a tym bardziej z naszym rejonem i Szczecinem? Imię naszego bohatera przyjął polski 76. Lidzki Pułk Piechoty stacjonujący w latach 1919 - 1939 w Grodnie. Żołnierze tego pułku walczyli m.in. w 13. Wileńskim Batalionie Strzelców „Rysiów” wchodzących w skład 5. Kresowej Dywizji Piechoty walczącej w 2. Korpusie Polskim generała dywizji Władysława Andersa pod Monte Cassino w 1944 roku. Ze Szczecinem łączy pułkownika 29. Szczecińska Brygada Zmechanizowana im. Króla Stefana Batorego działająca w latach 1995 – 1998, która przejęła tradycje 76 PP im. Ludwika Narbutta. W tym roku mija 25 lat od wręczenia brygadzie sztandaru na ręce dowódcy brygady ppłk. dypl. Mirosławowi Szyłkowskiemu.

"Tylko z godnością panowie." - Ludwik Narbutt

Przywrócenie pamięci Ludwika Narbutta, bohatera Powstania Styczniowego. Pamięci spadkobierców tradycji, żołnierzy 76. Lidzkiego Pułku Piechoty im. Ludwika Narbutta, żołnierzy wileńskiej i nowogródzkiej AK oraz współcześnie służących naszej Ojczyźnie. Postać ta łączy w sobie elementy silnej woli, patriotyzmu i poświęcenia w walce o wolność. W historii Polski zapomniana. Z powodu żywej historii powstańczej na terenach obecnej Wileńszczyzny pragniemy podtrzymywać i przywoływać jego pamięć w Polsce.” – tak mówią o swoim projekcie i jego celach twórcy.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej