Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Zorganizują koncert i warsztaty muzyki jakiej prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

  • Napisane przez  DSI
Zorganizują koncert i warsztaty muzyki jakiej prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Duet „Zoriuszka” oraz Zespół Muzyki dawnej „Huskarl” przygotowują się do koncertu muzyki łemkowskiej. Większość z nas prawdopodobnie jej mogła nigdy nie usłyszeć, dlatego to będzie ciekawe wydarzenie. Koncert będzie realizowany w ramach projektu Lokalnej Organizacji Turystycznej Czaplinek „Łemkowskie muzykowanie na Ziemiach Odzyskanych”.

Oprócz tego odbędą się otwarte warsztaty pieśni łemkowskich w Czaplinku (3 lipca 2021) oraz trzy koncerty pieśni łemkowskich: w Czaplinku (4 lipca 2021), Białym Borze (30 lub 31 lipca 2021) oraz Wałczu (13.08.2021) gdzie mieszkają przesiedleńcy z Akcji „Wisła” oraz ich potomkowie.

Muzyka Łemkowska wywodzi się z kultury muzycznej dawnych Łemków. Projekt jest promocją tej kultury wśród współczesnego pokolenia ich potomków żyjących obecnie na Pomorzu Zachodnim. Dzięki tej inicjatywie lokalne społeczności pochodzenia łemkowskiego utrwalą zanikające już poczucie tożsamości swoich mniejszości narodowych poprzez żywy kontakt z pieśniami wykonywanymi przez młodych wokalistów i instrumentalistów mieszkających w ich regionie.

Zaangażowani w projekt:

Alina Karolewicz (Duet "Zoriuszka") – zajmuje się muzyką ludową od 20 lat, prowadziła młodzieżowe zespoły wokalne i teatralne koncertujące w całej Polsce i nagrywające płyty, znawczyni historii regionu Pomorza Zachodniego ze szczególnym uwzględnieniem problemu powojennych przesiedleń i „repatriacji”. Odpowiedzialna za merytoryczną część projektu oraz konferansjerkę podczas koncertów.

Magdalena Urlich (Duet "Zoriuszka") – od dziecka zajmuje się wykonywaniem pieśni łemkowskich, wokalistka, instrumentalistka. Inicjatorka i koordynatorka wielu wydarzeń kulturalnych. Odpowiedzialna za logistykę i techniczne kwestie projektu.

Mikołaj Woźniak (Zespół "Huskarl") – wokalista i multiinstrumentalista specjalizujący się w muzyce dawnej i folkowej, twórca internetowego cyklu audycji „Felieton dudziarza” w ramach programu „Kultura w sieci” w 2020 r. Odpowiedzialny za merytoryczną część projektu w zakresie aranżacji oraz konferansjerkę podczas koncertów.

W ramach warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość nauczenia się pieśni łemkowskich oraz pieśni z Rzepowa, które zostały przywiezione na Pomorze przez przesiedleńców ze Średniej Wsi w 1948 roku. Repertuar wypracowany podczas warsztatów będzie zaprezentowany następnego dnia podczas koncertu.

Harmonogram:

  • Otwarte Warsztaty Pieśni Łemkowskich 3 lipca 2021 godz. 16:00 - 19:00, Czaplinecki Ośrodek Kultury
  • Koncert Muzyki Łemkowskiej wraz z prezentacją powarsztatową 4 lipca 2021 godz. 17:00, Czaplinecki Ośrodek Kultury

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej