Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Magazyn solny nominowany do tytułu „Zabytek Zadbany” 2021

  • Napisane przez  DSI
Fot. Adam Cygan Fot. Adam Cygan

Magazyn solny w Drawsku Pomorskim właśnie został nominowany do tytułu „Zabytek Zadbany”. To ogólnopolski konkurs Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

W tym roku do konkursu zgłoszono 136 zabytków; po ocenie formalnej do konkursu zakwalifikowało się 119 obiektów z 15 województw, w tym trzy z zachodniopomorskiego. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Drawski zabytek otrzymał nominację do tytułu „Zabytek Zadbany” w kategorii adaptacji obiektów zabytkowych.

Oprócz Magazynu solnego w Drawsku Pomorskim nominowani w tej kategorii są Zespół dworca kolejowego, a obecnie Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy ”Stacja Kultury” w Świeradowie-Zdroju (woj. dolnośląskie); Koszary Bramy Chełmińskiej Twierdzy Toruń – Muzeum Twierdzy Toruń (woj. kujawsko-pomorskie) oraz Łaźnia, obecnie budynek galeryjno-muzealny przy ul. Bohaterów Westerplatte 2 w Zawierciu (woj. śląskie).

Przyznanie nagród laureatom i wyróżnionym wyłonionym spośród nominacji oraz tytułów laureatów kategorii specjalnej nastąpi na uroczystej gali do 30 listopada tego roku.

Zabytkowy budynek magazynu solnego znajduje się w centrum Drawska Pomorskiego przy ul. Kilińskiego. To jeden z najstarszych budynków w Drawsku Pomorskim. Został wybudowany ok. 1700 r. podczas odbudowy miasta po ostatnim wielkim pożarze z 1696 r.

Budynek wzniesiono jako magazyn soli na potrzeby istniejącej w XVII i XVIII w. w drawskiej faktorii solnej, obsługującej powiaty drawski i świdwiński. Gromadzono w nim sól sprowadzaną z Kołobrzegu, którą następnie spławiano Drawą dalej na południe. Tę funkcję pełnił on jednak tylko kilka lat, gdyż okazało się, że spławianie soli jest nieopłacalne. Na przestrzeni trzystu lat istnienia budynek pełnił wiele różnych funkcji. Po magazynie soli stał się depozytem garnizonu wojskowego. Następnie siedzibą straży ogniowej i magazynem szkolnym. Później został przebudowany, wyremontowany i umieszczono w nim powiatowe muzeum regionalne, które działało do 1945 r.

W okresie powojennym budynek został przekazany w użytkowanie na magazyn Spółdzielni Rzemieślniczej. W 1994 r. przeszedł w posiadanie Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. W 2017 roku podpisano długoletnią umowę użyczenia obiektu gminie Drawsko Pomorskie.

W tym samym roku gmina Drawsko Pomorskie pozyskała 2,3 mln zł na przebudowę i rewitalizację budynku ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego

Rewitalizacja przewidywała wykonanie nowych fundamentów i ścian parteru oraz poddasza, wymianę dachu, stropu, podłóg i posadzek. Remont przeszła także stolarka okienna i drzwiowa. Dodatkowo zakupione zostało wyposażenie i sprzęt muzealny.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej