Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

„Konstytucja pyta obywateli”

  • Napisane przez  Joanna Kulesza
„Konstytucja pyta obywateli”

Jaka była pogoda w czasie „majówki”? Czytającym Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliszu Pomorskim 3 maja 2021r. od godz. 17.00 do 18.15 zaświeciło Słońce:)

Spotkaliśmy się w parku przy Pałacu na spacerze pn. „Konstytucja pyta obywateli”. Po co? Jak powiedziała jedna z emerytek: „ Gdyby było tak, jak jest zapisane w Konstytucji, to wszystkim nam żyłoby dobrze”.  Czas pandemii zmusił nas do doceniania tego, co naprawdę jest ważne dla nas, naszych dzieci i przyszłości kraju. 3 maja 2021r. w Kaliszu Pomorskim i w kilku miastach w kraju Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej pytała obywateli.

„Konstytucja pyta obywateli”

Nie wywyższała się, nie moralizowała, a zachęcała do myślenia. Zadawała pytania o stosowanie jej zapisów w życiu codziennym przez nas i władze publiczne. Pytań padło wiele m.in.: Dlaczego daliśmy się podzielić przez…? Dlaczego pozwoliliśmy ze wszystkiego zrobić politykę np. z edukacji, ochrony zdrowia, uczelni wyższych, sądów, kultury, nauki, ochrony środowiska, religii…? Każdy sam odpowiadał sobie na te i inne pytania. Bohaterzy  spaceru, to obywatele troszczący się o dobro wspólne.

„Konstytucja pyta obywateli”

Dziękuję wszystkim za udział w czytaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej za troskę o naszą obywatelską wspólnotę, mimo zimna. Jesteśmy wszyscy równi, co oddawała atmosfera podczas spaceru. Dziękuję osobom, które zaangażowały się w organizację oraz patronom: Sieci Obywatelskiej i Rzecznikowi Praw Obywatelskich prof. Adamowi Bodnarowi, który przeczytał z nami artykuły Konstytucji. Za rok spotkamy się znowu, będzie świeciło SłońceJ i „będziemy wracać sens słowom”, i działaniami potwierdzać przykazanie prof. Mariana Turskiego: „nie bądź obojętny”.

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej