Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Jak przetrwać powrót do szkoły? Porady z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Drawsku Pomorskim

  • Napisane przez  Monika Wytracz
Pixabay Pixabay

Niemal każdy uczeń odczuwa pewien stres związany z powrotem do szkoły i jest to całkowicie normalne.

Trudno, by powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu był dla dziecka wyczekiwanym momentem, kiedy rodzice są wyraźnie zaniepokojeni całą sytuacją. Obecnie coraz częściej zastanawiamy się, po co jeszcze wracać do szkoły albo na uczelnię, kiedy wszystko jest dostępne online i wystarczy kilka kliknięć myszką, by znaleźć odpowiedź na każde nurtujące nas pytanie.
 
Jednym z pomocnych argumentów może być fakt, że chodzimy do szkoły, aby mieć bezpośrednie kontakty z innymi ludźmi. Ucząc się także poprzez kontakty społeczne zmieniamy strukturę mózgu i tworzymy nowe połączenia pomiędzy komórkami mózgowymi. Im więcej mamy połączeń, tym szybciej mózg się rozwija. Dzieci są zafascynowane faktem, że ich mózgi zmieniają się fizycznie, gdy się uczą. Chodzenie do szkoły jest jak trening i inwestycja, która rozwija nasz mózg na przyszłość.
Stres nie jest korzystny dla mózgu, szczególnie przez długi czas. Najważniejszą rzeczą jest dowiedzieć się, w jaki sposób możemy sobie z tym poradzić w zdrowy sposób i uzyskać wsparcie. Obawy nie są oczywiście niczym złym – w końcu w obecnej sytuacji wszyscy boją się o zdrowie najbliższych. Nie ma jednak sensu budować u dziecka poczucia niepewności. Lepiej pozostawać spokojnym i optymistycznym, co z pewnością udzieli się naszym dzieciom. Nie trzeba przy tym udawać, że wszystko jest w porządku. Lepiej zadbać o to, by naprawdę nieco się uspokoić. To przyniesie korzyści zarówno rodzicom, jak i dzieciom.
 
Aby uczynić ten powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu nieco łatwiejszym, warto przede wszystkim skupić się na pozytywach. Spróbuj wspólnie z dzieckiem poszukać korzyści wynikających z nowej sytuacji. Zaakcentuj te elementy, które są dla dziecka atrakcyjne. Dowiedz się, jakich sytuacji obawia się dziecko. Dobrym pomysłem będzie porozmawianie z dzieckiem o zaletach nauki w klasach. Warto podkreślić, że to dla niego okazja do przebywania z kolegami, nawiązywania przyjaźni czy rozwijania swoich umiejętności społecznych. Dzieci potrzebują czasu na to, aby wejść w nowy rytm funkcjonowania.
 
Ważna wskazówka dla rodzica to stworzenie atmosfery dla swobodnej i bezpiecznej wypowiedzi dziecka, przyzwolenie na gorsze samopoczucie, czy nie dawanie od razu złotych rad. Warto oczywiście zaangażować się w życie szkolne dzieci, pokazywać powody, że jesteśmy z nich dumni, doceniać a nie chwalić.
 
Powrót do szkoły może być stresujący także dlatego, że plan dnia dziecka nagle się zmieni. Już nie będzie mogło wstawać zaledwie 5 minut przed lekcją, jeść śniadania podczas zajęć czy uczestniczyć w zajęciach w piżamie. Warto więc już na kilka dni przed zajęciami stopniowo przyzwyczajać młodego ucznia do szkolnej rutyny – wcześniejszego wstawania, jedzenia śniadania przed zajęciami i porannej toalety. To na pewno bardzo ułatwi powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu.
 
Nie warto mówić, że wracanie do normalności jest złe, oczywiście jest nieuniknione i na pewno prędzej czy później nastąpi. Warto tylko zaznaczyć, że w takiej sytuacji lęk jest uzasadniony i każdy z nas pewnie będzie przeżywał go trochę inaczej. Postarajmy się podejść do naszych pociech i samych siebie z wyrozumiałością. Może takie podejście, chociaż w małym stopniu zniweluje postpandemiczną traumę wszelkich powrotów.
 
Bezpieczny powrót do szkoły - o czym należy jeszcze wiedzieć:
  • przebieg pandemii koronawirusa wciąż się zmienia, dlatego ważne jest, aby być elastycznym; postępuj zgodnie z decyzjami szkoły i bądź gotowy na wprowadzenie zmian,
  • wiedza o tym, czego się spodziewać i jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo, pomoże Ci obniżyć ryzyko wystąpienia koronawirusa w twojej rodzinie

 

Jak przetrwać powrót do szkoły? Porady z Poradni  Psychologiczno-Pedagogicznej w Drawsku Pomorskim

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej