Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Potwory z bagien. Dlaczego są takie ważne

  • Napisał 
Potwory z bagien. Dlaczego są takie ważne

Nie jest tam bezpiecznie nawet w dzień, w każdej chwili spod mulistej wody może wyskoczyć utopiec albo bloedzuiger. W dawnych czasach widywano również tam strzygi, które według wierzeń żywią się krwią swych ofiar. Miejsca takie są ciemne i przypadkowa osoba musi uważać na ogniki, które mają w zwyczaju wabić nieostrożnych wędrowców głębiej. Ci, którzy dadzą się zwabić giną wciągnięci przez błota.

Bagna i mokradła są częstym elementem słowiańskich legend i opowieści. Często wykorzystywane są także w Wiedźminie. Gdy się tam trafi czarują tajemniczością i są innym światem. U nas to bardziej mokradełka jednak i one potrafią być czarodziejskie.

W to miejsce planowałem wybrać się już dawno, nie wiedziałem jednak co zastanę. Czasem okazuje się, że to już wyschnięte już i zmienione całkowicie miejsce.

Potwory z bagien. Dlaczego są takie ważne

Oprócz tego, że pełnią ważną rolę w literaturze to są istotne jeszcze z innego powodu. Być może ważniejszego.  

Mokradła to ogromne otwarte obszary torfowisk, czasem małe śródleśne bagna, ale też wąskie siedliska wzdłuż naturalnych rzek. Definicja jest bardzo szeroka.

Potwory z bagien. Dlaczego są takie ważne

W dobie coraz częstszych, dramatycznych powodzi i licznych podtopień, często przeplatanych bardzo dotkliwymi w skutkach suszami, powinniśmy wreszcie uświadomić sobie jak działają bagna – dowiadujemy się ze strony bagnasadobre.pl

Wszystko przez to, że torf i bagienna roślinność mają ogromną zdolność magazynowania (nadmiaru) wody.

Potwory z bagien. Dlaczego są takie ważne

To małe podmokłe, ale wysychające mokradełko znalazłem w okolicach Gajewa już za stawami i fajnie byłoby gdyby w najbliższych latach całkowicie nie znikło.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej